107,6 FM

Co nowego jest w wydanym dziś dokumencie o walce z wykorzystywaniem małoletnich?

O nowościach ogłoszonych dziś norm w walce z wykorzystywaniem przez duchownych osób małoletnich i bezradnych powiedział Radiu Watykańskiemu prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard Marc Ouellet.

„Przede wszystkim jest to zobowiązanie każdej diecezji Kościoła katolickiego do posiadania stabilnych systemów, łatwo dostępnych dla ogółu społeczeństwa w celu przedstawienia zawiadomień o wykorzystywaniu.

Następnie zobowiązanie wszystkich duchownych, zakonników i zakonnic, którzy dowiedzą się o wykorzystywaniu, lub ukrywaniu wykorzystywania do zgłoszenie tego biskupowi lub przełożonemu zakonnemu. Istotne jest również to, że oprócz wykorzystywania małoletnich i dorosłych osób bezradnych mowa jest również o molestowaniu lub przemocy ze względu na nadużycie władzy: obejmuje to również przypadki wykorzystywania zakonnic przez duchownych lub wykorzystywania kleryków, bądź nowicjuszy przez swoich przełożonych.

Ponadto należy zauważyć, że osoba składająca zawiadomienie nie może być narażona na uprzedzenia, zemstę lub dyskryminację. Wreszcie, nie mniej ważna jest kodyfikacja procedury, która wzywa biskupów i przełożonych zakonnych do zdania sprawy z ich działań, nie tylko w przypadku popełnionych przez nich nadużyć, ale także w przypadku ich zaniechań mających na celu ingerowanie lub unikanie dochodzenia cywilnego bądź kanonicznego, administracyjnego czy też karnego przeciwko duchownemu lub zakonnikowi, który dopuścił się wykorzystywania.

Wreszcie normy przewidują ściślejszą współpracę między dykasteriami: świadczy to o potrzebie, z naszej strony tutaj, w Kurii, nie tylko lepszego służenia diecezjom i instytutom zakonnym świata, ale także lepszej współpracy między nami” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Marc Ouellet.

Kliknij, by poznać pełny tekst dokumentu papieża.

« 1 »
 • gut
  09.05.2019 16:14
  /Adwokat – wynajęte sumienie./
  /Fiodor Dostojewski/
  doceń 0
 • Gość
  09.05.2019 18:12
  Znowu tylko o małoletnich. Tak jakby łamanie celibatu z dorosłymi było dopuszczalne.
 • Tomasz
  09.05.2019 21:35
  Bo dzieci Panie Gosc sa najwazniejsze! Poniewaz sa niewinne! Ich serca i dusze! Nie znaja jeszcze zła, nie potrafia same odroznic dobre zachowania od zlych a dorosli juz to wiedzą i to co robią , robią i czynią swiadomie. Widzi Pan rożnicę?
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama