107,6 FM

Papież: Jest tam więcej pracowników niż w Watykanie, a diecezja ta z każdym dniem oddala się coraz bardziej od Jezusa

Papież Franciszek mówił przedstawicielom diecezji Rzymu w czwartek, że w wielu dzielnicach panuje dyskryminacja i rasizm. Przestrzegł przed populizmem i dodał: "Uważajcie, bo ksenofobia to ogólnoświatowe, a przynajmniej europejskie zjawisko kulturowe".

Podczas wieczornego spotkania w bazylice świętego Jana na Lateranie Franciszek powiedział: "W wielu dzielnicach Rzymu trwają wojny między ubogimi, panuje dyskryminacja, ksenofobia, a także rasizm".

Odnosząc się do porannej audiencji dla grupy 500 Romów, wyznał, że usłyszał od nich "bolesne historie".

"Rośnie populizm siejąc strach" - dodał.

Franciszek zwrócił także uwagę na "antyewangeliczny" jego zdaniem "grzech uładzania wszystkiego", podczas gdy - jak stwierdził -

"Ewangelia zasługuje na Nagrodę Nobla za brak równowagi".

Przestrzegł, co robi często, przed klerykalizmem i mówił o diecezji - której nazwy nie podał - gdzie wszystko jest doskonale zorganizowane i świetnie.

"Jest tam więcej pracowników niż w Watykanie", a "diecezja ta z każdym dniem oddala się coraz bardziej od Jezusa" - dodał.

W ocenie papieża temu dążeniu do funkcjonalizmu przyświeca przekonanie, że "Ewangelia to doktryna, a nie przesłanie"; "w imię jej organizuje się synody i kontrsynody".

"Któregoś dnia Duch Święty kopniakiem przewróci stół i trzeba będzie zaczynać od nowa" - ostrzegł.

Przyznał, że często duchowni są "głusi na wołanie ludzi".

Franciszek krytycznie wyraził się o liturgistach, którzy "zamiast wysławiać Boga, gloryfikują samych siebie", a także o tych wszystkich, którzy nie znają pokory i patrzą na innych z góry.

Skrytykował również proboszczów troszczących się wyłącznie o małe stado swych parafian zamiast szukać potrzebujących poza swoim kościołem.

"Ta obsesja na punkcie nielicznych owieczek prowadzi pasterzy do tego, że zajmują się ich nieustannym czesaniem. A jest czasem tylko dziesięć" - powiedział.

Nasz komentarz: Uderz w stół

« 1 »
 • Dr Queen
  10.05.2019 12:57
  Także to najmnirmejsze, wyznaczone do wskoczenia przez szczelinę do pojemnika PCK. A pozniej się dziwią, że "rasizm"? Może trzeba się dostosować zachowaniem do kraju, który ich utrzymuje w pobliskim ośrodku dla uchodzcow od kilkunastu lat. ...O podjeciu pracy nie mówię, bo wiadomo, że palcem nie kiwną a Rumunia daleko.
  doceń 12
 • MAGDAS
  10.05.2019 15:04
  "W wielu dzielnicach Rzymu trwają wojny między ubogimi"... O co te wojny? Jeżeli tego nie wiemy, to nie damy rady nic na to pomóc... Ani nie wiemy, kto mógłby temu zaradzić... Rozumiem, ze biskup Rzymu jest zaniepokojony stanem swej diecezji, ale chyba lepiej byłoby powiedzieć, jakich konkretnie działań brakuje ze strony księży czy wiernych, niż krytykować ogólnie i nie wiadomo kogo... Ubogich?... Tych co się nimi (nie!)zajmują?...
  doceń 17
 • Maryja!
  10.05.2019 16:14
  Kościół Franciszka jest otwarty na grzeszników. To dobrze, bo Jezus też przyszedł po to żeby świat zbawić a nie potępic. Księża są otwarci na grzeszników, ale grzesznicy są zamknięci na Kościół i odchodzą z niego. Księża nie muszą wychodzić na zewnątrz bo łaska Boża przyciąga wiernych na Mszę. Ewangelizacja jest konieczna gdy nie z własnej winy niewierzący nie poznali Boga. PS. O co chodzi z tym Rotary? Czy ktoś wierzy, że papież jest masonem? Wg mnie jest tu dużo propagandy rosyjskiej, która każdemu wrogowi komunizmu przypisuje przynależność do masonerii. Gdyby jednak to była prawda to oznaczałoby że Karski i Starzyński to też byli masoni.
  doceń 2
 • gut
  10.05.2019 16:40
  /Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie./ /Karl Rahner/
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama