107,6 FM

Kard. Krajewski: Biorę na siebie odpowiedzialność za to, co zrobiłem

Papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski powiedział gazecie "Corriere della Sera" w poniedziałek, że bierze na siebie odpowiedzialność za to, że sam przywrócił dostawy prądu do nielegalnie zajmowanej kamienicy w Rzymie, gdzie mieszkają rodziny z dziećmi.

W niedzielę włoskie media poinformowały, że bliski współpracownik papieża Franciszka udał się do zajmowanego nielegalnie budynku w centrum Rzymu, zajmowanego przez 450 osób i osobiście zdjął pieczęcie z licznika energii elektrycznej, nałożone tam sześć dni wcześniej. Prąd został odcięty z powodu zadłużenia w wysokości 300 tysięcy euro.

Na wiadomość o tym wicepremier, szef MSW Matteo Salvini oświadczył, że liczy na to, że kardynał zapłaci te zaległe rachunki.

W wywiadzie dla największego włoskiego dziennika polski kardynał podkreślił, że włączył ponownie prąd przede wszystkim w trosce o setkę dzieci, które mieszkają w tej kamienicy. Komentując słowa Salviniego stwierdził: "Od tego momentu, od kiedy został na nowo włączony licznik, ja płacę, nie ma problemu". Jak relacjonuje gazeta, jałmużnik dodał z uśmiechem, że może też płacić rachunki polityka Ligi.

"Nie chcę, by stało się to sprawą polityczną, ja jestem jałmużnikiem i zajmuję się osobami ubogimi, rodzinami, dziećmi. Tymczasem one mają wreszcie prąd i ciepłą wodę. Teraz wszystko zależy od zarządu miasta" - zaznaczył kardynał. Opowiedział, że próbował interweniować w kompetentnych urzędach miasta w weekend.

"W Rzymie w weekend nic nie działa z wyjątkiem barów i restauracji" - dodał. Wyraził opinię, że należało działać, bo sytuacja była "rozpaczliwa".

"Biorę na siebie pełną odpowiedzialność. I nie muszę przedstawiać wyjaśnień, bo niewiele jest do powiedzenia" - oświadczył. Jak zastrzegł: "Jeśli otrzymam karę, to też ją zapłacę".

Kardynał Krajewski przypomniał, że kiedy kilkanaście lat temu miał miejsce kilkugodzinny blackout w Rzymie, uznano to za "dramat". "Proszę sobie teraz wyobrazić, co może oznaczać być bez światła przez sześć dni" - zauważył. Przyznał, że znał wcześniej sytuację w kamienicy i już wysyłał tam pomoc medyczną oraz środki do życia.

"Prawie pięćset osób pozostawionych samym sobie. Byłoby pięknie walczyć także tylko o jedną osobę, a co dopiero o 500" - dodał. Jego zdaniem należy zadać sobie przede wszystkim pytanie, dlaczego ci ludzie są w okupowanym domu; "jak to jest możliwe, że rodziny znajdują się w takiej sytuacji".

"Nie jest pewne, że to jedyny przypadek. Eksmisje, rodziny, które nie mają dokąd iść, ludzie, którzy z trudem wiążą koniec z końcem. Rzym to także to. Wystarczy przejść się po naszych stacjach" - powiedział kard. Konrad Krajewski.

Dziennik zauważa, że kiedy ktoś nazwał jałmużnika, gdy był jeszcze arcybiskupem, "ekscelencją", ten kazał mu płacić 5 euro na ubogich. "Teraz to co najmniej 10 euro" - wyjaśnił kardynał; dla wszystkich "don Corrado".

Dziennik "La Repubblica" na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania nazwał kardynała Krajewskiego "Robin Hoodem papieża".

« 1 »
 • Piotr
  13.05.2019 23:41
  Cóż, św. Paweł pisał: kto nie pracuje, niech nie je. Wiem, że sytuacja w Italii jest coraz trudniejsza, ale tym razem Watykan niech stanie na wysokości zadania i da PRACĘ tym osobom. Bo jałmużna nie wystarczy. Jak nauczał św. JP2: praca czyni człowieka godnym. A zatem praca...
 • Mysz
  14.05.2019 00:31
  Napisał ktoś, że nie umiera się z braku prądu. Ale już zaprószyć ogień przy improwizowanym palenisku do przygotowania jedzenia dość łatwo.
  doceń 1
 • dzieje apostolskie
  14.05.2019 09:13
  Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły» - powiedziało Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów.
  doceń 15
 • krakers
  14.05.2019 20:40
  Wyczytane w prasie włoskiej: budynek jest okupowany od 12 pażdziernika 2013 r. przez Movimento Action. Obecnie przebywa tam 420 osób z 18 krajów, z czego 98 to nieletni, oraz ma swoją siedzibę 25 instytucji kulturalnych.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama