107,6 FM

Ziobro: Kara za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 16 lat - od 2 do 15 lat więzienia

Za obcowanie z małoletnim poniżej 16. roku życia będzie groziła kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności, a w przypadku dziecka poniżej 7. roku życia - od 3 do 20 lat - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister Ziobro powiedział na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, że seksualne wykorzystanie małoletniego poniżej lat 16. jest dzisiaj zagrożone stosunkowo niskimi karami, dlatego rząd wprowadza w tym zakresie zmiany.

I tak - jak mówił Ziobro - za obcowanie płciowe z małoletnim do lat 16 będzie to kara od 2 do 15 lat więzienia. "Ale, gdy skutkiem tego czynu jest uszczerbek na zdrowiu, będzie to już od 3 do 20 lat pozbawienia wolności" - podkreślił Ziobro.

Mówił,że w przypadku obcowania płciowego z dzieckiem poniżej lat 7, nawet jeśli nie poniosło ono istotnego uszczerbku na zdrowiu, to kara będzie wynosiła od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. "Natomiast, jeśli następstwem czynu będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, to kara pozbawienia wolności będzie od 5 do 25 lat" - powiedział minister sprawiedliwości dodając, że do tej pory kara wynosiła od 2 do 12 lat.

Ziobro stwierdził, że sprawcy pod których pieczą znajdują się dzieci muszą się liczyć z surowszą odpowiedzialnością z racji nowego zapisu, ponieważ "dolna granica kary za dane przestępstwo będzie musiała być wyższa o połowę".

"Również wprowadzamy możliwość stosowania bezwzględnego dożywocia (...) dzisiaj Kodeks karny nie przewiduje czegoś takiego jak bezwzględne dożywocie, zawsze sąd ma możliwość warunkowo, przedterminowo zwolnić sprawcę. Ale jeżeli mamy do czynienia z osobą, która nie rokuje (...) że poprawi się, że będzie kontrolować swoje przestępcze zapędy na tle seksualnym w stosunku do dzieci i dopuści się któregoś z tych najcięższych czynów, które są zagrożone w naszej propozycji karą dożywotniego pozbawienia wolności bądź kara 20 lat pozbawienia wolności, to sąd może wyłączyć możliwości warunkowego, przedterminowego zwolnienia" - wskazał Ziobro.

« 1 »
 • tomaszl
  14.05.2019 16:12
  Stanowienie prawa pod wpływem jednego filmu, emocji i nachodzących wyborów. Szkoda że równocześnie obywatelski projekt zakazujący aborcji (czyli zapobiegający krzywdzeniu nienarodzonych) nadal pozostaje w zamrażalce.
  doceń 11
 • Bodo Altmann
  14.05.2019 19:36
  Ciekawe jak zapobiegnie pan Ziobro obcowaniu 14 to latków ze sobą będzie karał rodziców?. Wiem że tego w Polsce oficjalnie niema ale warto się zastanowić.
  doceń 2
 • DREM0R
  15.05.2019 10:11
  Ekstra, dzięki temu do więzień będą trafiać siedemnastolatkowie, którzy przespali się ze swoją rok młodszą dziewczyną. W kwestii prawdziwej pedofilii wiele się nie zmieni, bo wątpliwe jest, że pedofil będzie kalkulował, że jednak nie dopuści się czynu, bo dostanie pięć lat więzienia więcej.

  Typowy ruch pod publiczkę, nie rozwiązujący problemu.
  doceń 2
 • tylko
  16.05.2019 12:41
  tylko kastracja chirurgiczna
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama