107,6 FM

Senat Alabamy przyjął ustawę chroniącą życie dzieci nienarodzonych

Senat stanu Alabama przyjął ustawę, która delegalizuje aborcję w każdym przypadku, z wyjątkiem zagrożenia życia i zdrowia matki.

Projekt ustawy, nad którym głosowano w nocy z wtorku na środę czasu polskiego, został przyjęty stosunkiem głosów 25-6. Wcześniej senatorowie odrzucili poprawki dopuszczające przerywanie ciąży w przypadku gwałtu i kazirodztwa. Na początku maja projekt zaaprobowała - stosunkiem głosów 74 do 3 - stanowa Izba Reprezentantów.

Ustawa trafiła na biurko republikańskiej gubernator Kay Ivey, która ją podpisała. Nowe prawo wejdzie w życie sześć miesięcy po spodziewanym podpisie.

Jednak organizacje skupiające zwolenników prawa do aborcji już zapowiedziały zaskarżenie ustawy do sądu, który jak się przypuszcza, ją unieważni. Obrońcy życia liczą, że sprawa ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego USA, gdzie wykorzystując korzystny układ sił po objęciu w nim miejsc przez dwóch nominatów prezydenta Donalda Trumpa, doprowadzą do obalenia orzeczenia w sprawie Roe vs. Wade z 1973 roku. Tamto orzeczenie doprowadziło do legalizacji aborcji w całych Stanach Zjednoczonych. Łączną liczbę dzieci - ofiar aborcji popełnionych od tego czasu w USA szacuje się na co najmniej 48 milionów.

Obrońcy życia podjęli podobne inicjatywy ustawodawcze także w innych stanach. Tylko w tym roku takie projekty trafiły do stanowych legislatur w 16 spośród 50 amerykańskich stanów, przy czym w Georgii, Kentucky, Missisipi i Ohio zakazano aborcji w sytuacjach, gdy odczuwalny jest puls serca dziecka; w Kentucky nowe przepisy zostały zablokowane przez sąd.

Ustawa przyjęta przez Senat Alabamy uznaje przeprowadzenie aborcji za ciężkie przestępstwo w każdym przypadku z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia i zdrowia kobiety. Zagrożone będzie ono karą od 10 lat więzienia (w przypadku ułatwienia przeprowadzenia aborcji) do 99 lat (w przypadku faktycznego jej przeprowadzenia). Karze jednak nie będzie podlegała matka zabitego dziecka.

« 1 »
 • Gość
  15.05.2019 19:55
  Z tymi szacunkami zabitych dzieci w USA panuje duża rozbieżność. Tutaj podano 48 milionów, a inne źródła podają 60 milionów.
  doceń 0
 • g.m
  20.05.2019 22:05
  Oby się udało! W Stanach i u nas też - po zmianie rządu!
  doceń 1
 • g.m
  20.05.2019 22:07
  Mam nadzieję, że z Bożą pomocą i Matki Najświętszej, zabicie dziecka nienarodzonego będzie zabronione w każdym przypadku!!!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama