107,6 FM

KEP: Ochrona małoletnich jednym z priorytetowych działań Kościoła

Ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła - zapewniło w środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie zamieszczonym na stronie episkopatu przypomniano dotychczasowe działania Kościoła ws. ochrony dzieci i młodzieży.

22 maja w Warszawie odbędzie się zebranie Rady Stałej KEP. Jego głównym tematem będą dalsze działania Kościoła w Polsce w sprawie ochrony nieletnich. Zebranie zwołał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Prymas Polski abp. Wojciech Polak, pytany w Radiu Zet, czym zajmie się Rada, odpowiedział: "Przede wszystkim musimy najpierw jeszcze raz zrobić analizę tego wszystkiego, aktualnej sytuacji i pokazać, jakie kroki będziemy podejmować".

W opublikowanym w środę komunikacie biuro prasowe KEP zapewniło, że "ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła".

Wskazano, że przykładem takich działań jest wypracowanie systemu ochrony nieletnich i "Wytyczne" Konferencji Episkopatu Polski, "które są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo polskie". W każdej diecezji biskupi powołali delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Od 2013 r. działa Centrum Ochrony Dziecka, które przeszkoliło dotąd około 2 tys. osób. Nad jego pracami czuwa koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży o. Adam Żak, SJ.

Jeszcze przed okólnikiem z Kongregacji Nauki Wiary, w czerwcu 2009 r., Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18 lat.

Przypomniano, że w dokumencie z 9 października 2013 r. biskupi polscy oświadczyli: "Z całą mocą podkreślamy - nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce - tak duchowni, jak i świeccy katolicy".

Biskupi zaapelowali wówczas o reagowanie na krzywdę dzieci i szeroką prewencję. Przeprosili też za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Prosili o szerokie spojrzenie na problem pedofilii, podkreślając, że ochrony i poczucia bezpieczeństwa potrzebują wszystkie dzieci, we wszystkich środowiskach.

W 2014 r. KEP przyjęła "Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia". Zostały one zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 2015 r. W 2017 r. zostały zaktualizowane tak, aby odpowiadały zmianom w prawie polskim.

W komunikacie dodano, że 3 marca 2017 r. w polskich diecezjach był dniem modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii. Już wcześniej, w 2014 r. w Krakowie, odbyła się ogólnopolska liturgia pokutna za grzech pedofilii.

Biuro prasowe KEP przypomniało m.in. dokumenty Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski oraz wypowiedzi papieży Franciszka i Benedykta XVI na temat nadużyć seksualnych dokonanych przez księży.

W sobotę miał premierę dwugodzinny dokument Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

« 1 »
 • DREM0R
  15.05.2019 12:21
  Zachowanie biskupów przypomina zachowanie władz Moskwy na wieść o wybuchu w elektrowni w Czarnobylu. Wszyscy widzą co się dzieje, z całego świata docierają informacje o przekroczeniu norm promieniowania, a Moskwa wciąż powtarza, że wszystko jest ok.
  doceń 6
 • gość
  15.05.2019 13:41
  Należałoby raczej skupić się na zapobieganiu czyli wychowaniu ; Najpierw w domu i na lekcjach religii już w przedszkolu począwszy, a przede wszystkim niech się hierarchowie zajmą seminariami duchownymi i alumnami Przyda się więcej uwagi poświęcić ludziom ( rodzinom , alumnom, wikarym, proboszczom w małych i dużych parafiach ), a mniej czasu i uwagi przywiązywać do długich tytułów i powitań etc. na początku i końcu mszy św., /kiedy na horyzoncie znajdzie się ktoś w infułe / - pycha jest bowiem matką wszystkich grzechów. To, że rodak został papieżem, jest owszem powodem do radości i dumy, ale nie czyni automatycznie kazdego, kto by chciał :-), papieżem i nie jest preferencją do piastowania urzędów, pozostawiając "orkę" w parafiach i szkołach tym słabszym, bez protekcji, siły przebicia. O służbie - zapominewodniczących, zastępców i sekretarzy....
  doceń 0
 • Alexy Neudorf
  15.05.2019 17:09
  Należałoby najpierw powołać niezależną komisję do rozpracowania pedofilii w której episkopat miałby mniejszość i upublicznić wszystkie przestępstwa a następnie pokuta czyli zrezygnowanie winnych z urzędu kościelnego na samym końcu zadośćuczynienie czyli wypłata jakiegoś odszkodowania i psychologiczna opieka nad ofiarami. Tak wygląda katolicki sakrament pokuty: wyznanie swoich grzechów, żal za grzechy, pokuta i zadośćuczynienie a może kościół katolicki chce zmiany sakramentu pokuty?
  doceń 3
 • moim zdaniem
  16.05.2019 12:00
  Bolesław Chrobry wiedział jak karać za grzechy cudzołóstwa, wiedziałby tymbardziej jak za przestepstwa pedofilii, warto sie zapoznać
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama