107,6 FM

Co dalej z księżmi pokazanymi w filmie Sekielskiego?

Kapłani wykorzystujący nieletnich, których przypadki pokazane zostały w filmie Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, nie pełnią już żadnej posługi duszpasterskiej.

Ze stanu duchownego wydaleni zostali Paweł Kania (w kwietniu 2019 zapadła decyzja Stolicy Apostolskiej, przekazana w maju; Paweł Kania ma jeszcze prawo się od niej odwołać) i Andrzej S. (w 2015 r.).

Ks. Dariusz Olejniczak z archidiecezji warszawskiej złożył prośbę do papieża o przeniesienie do stanu świeckiego, zapowiedział również, że będzie w dalszym postępowaniu współpracował ze świeckim wymiarem sprawiedliwości po tym jak złamał sądowy zakaz edukacji dzieci. Od 10 kwietnia bieżącego roku w warszawskiej prokuraturze toczy się postępowanie w sprawie złamanego przez niego sądowego zakazu.

Ks. Eugeniusz Makulski został już ukarany przez Stolicę Apostolską i nie prowadzi działalności duszpasterskiej, klauzula poufności nie pozwala jednak rzecznikowi marianów udzielić informacji, czy sprawa dotyczyła nieletnich lub przypadku poruszonego w filmie braci Sekielskich, czy może jest to znany już problem molestowania dorosłego mężczyzny. Nie udzielono również informacji, jakie sankcje spotkały byłego kustosza licheńskiego sanktuarium.

Ks. Adam S. z diecezji łomżyńskiej objęty został całkowitym zakazem pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich i przebywa w ośrodku w Czerwonym Borze.

W sprawie ks. Jana A. od zgłoszenia do kieleckiej kurii toczy się postępowanie kanoniczne, akta 8 maja przekazano Stolicy Apostolskiej. Kapłan ma zakaz publicznego sprawowania czynności duszpasterskich.

Dwóch księży archidiecezji gdańskiej nie żyje: ks. Franciszek Cybula (do którego przypadku metropolita ani kuria nie odnieśli się) i ks. Henryk Jankowski.

Jak oświadczył Tomasz Sekielski po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu”, księża Jan A., Eugeniusz Makulski i Franciszek Cybula byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa PRL.

W filmie „Tylko nie mów nikomu” prawnik Artur Nowak ujawnił, że również był molestowany przez kapłana. Jak dowiedziała się KAI, po emisji filmu swój przypadek zgłosił do delegata diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. Dariusza Mazurkiewicza. Okazało się, że są również inne ofiary tego księdza, a wobec niego w Stolicy Apostolskiej już toczy się inna sprawa. Dosłano do Stolicy Apostolskiej akta związane ze zgłoszonym niedawno przypadkiem. Kapłan nie pełni żadnych funkcji duszpasterskich i nie ma kontaktów z dziećmi i młodzieżą.

« 1 »
 • woj
  15.05.2019 20:38
  Czy kary nalozone przez Stolice Apostolska to wszystko? Za takie przestepstwa idzie sie do wiezienia!
  doceń 21
 • pytanie
  16.05.2019 07:45
  Kiedy papież i hierarchowie KK potępią grzech homoseksualizmu, którego następstwem jest pedofilia???
 • Aba
  16.05.2019 10:05
  Jeżeli problem dotyczy kilkuset polskich księży ( dane z episkopatu) to nie jest to sprawa marginalna. Jestem od zawsze blisko kościoła, ale teraz boję się o swoje dzieci. Nastoleni syn jest ministrantem i oazowiczem, 9 letnia córka należy do Dzieci Maryi. Z racji różnych wyjazdów maja kontakt z wieloma księżmi. Są też zapisane na letnie rekolekcje. Drżę ze strachu, czy nie spotkają tam księdza pedofila. Czy ktoś z czytających to rodziców ma podobnie?
 • pixpix
  16.05.2019 15:55
  A tak trochę nie na temat.
  Jak chcecie naprawdę powalczyć o dobro dzieci to właśnie trwa akcja zbierana podpisów pod obywatelskim projektem zmian w Kodeksie Karnym (stoppedofilii.pl).

  PS Zwróciliście uwagę na drobiazg po filmie? Tam piętnowane są zachowania, które przechodzą bez echa jeśli je mówi druga strona.
  PS2. Drodzy rodzice - boicie się o dzieci. To warto zainteresować się "tęczowymi szkołami". A i poradnik też jest mocno pouczający... https://stoppedofilii.pl/poradnik/
  PS3. Scenariusz z Irlandii?
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama