107,6 FM

13.5.2019 | Rocznica urodzin rtm. Witolda Pileckiego

13 maja to rocznica urodzin niezwykłego bohatera, rotmistrza Witolda Pileckiego. Wkrótce też - 25 maja - rocznica jego śmierci.

Dał się Niemcom złapać, żeby trafić do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tam tworzył tajną organizację wojskową wśród więźniów. Z obozu w końcu uciekł. Napisał obszerny raport o Auschwitz, który trafił na Zachód.

Życia dokonał 25.5.1948 zamordowany przez komunistów po brutalnym śledztwie i procesie, o którym rotmistrz powiedział swojej żonie: "Oświęcim przy tym to była igraszka".

Jakiego ducha miał w sobie Witold Pilecki, żeby dokonywać takich rzeczy? Mówi o tym dr Krzysztof Tracki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

A to historia

A to historia  

We wtorki i czwartki o 18.30. Zaprasza Aneta Kuberska-Bębas.

Historia bywa przestrogą, jest świadkiem czasów, dzieje się na naszych oczach. Czy będzie dla nas – jak dla starożytnych – nauczycielką życia? Słuchaj i poznaj bohaterów naszej historii; dowiedz się o kulisach najważniejszych dla Polski i świata wydarzeń; odkrywaj ślady naszej lokalnej przeszłości; wygrywaj najciekawsze, historyczne książki.

Audycje