107,6 FM

Wygrana Polski w Trybunale Sprawiedliwości UE

Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. "Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - wskazał w czwartek Sąd UE.

Wyrok nie jest ostateczny, przysługuje od niego odwołanie.

Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE w sprawie podatku handlowego. Jak podkreślono w skardze, KE dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.

Wcześniej, we wrześniu 2016 roku, KE wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Bruksela argumentowała wtedy, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli. Stwierdziła następnie, że podatek stanowi pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym oraz że został on wprowadzony w życie w sposób niezgodny z prawem.

Polska zaskarżyła decyzję KE w całości. Zarzuciła też w niej KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej.

Sąd UE uznał, że KE się pomyliła. "W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji" - podano w komunikacie TSUE.

Sąd UE jest jednym z dwóch organów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

« 1 »
 • Mateo
  16.05.2019 11:10
  Przez ostatnie 3 lata ceny tak podskoczyły, że nałożenie jeszcze jednego podatku na sieci handlowe raczej nie poskutkuje ich obniżką. Komisja może się jeszcze odwołać, mam nadzieję, że to zrobią. Za dużo podatków zafundował nam obecny rząd.
 • św Eufenia
  16.05.2019 14:28
  Kto walczy ten zwycięża. PiS radzi sobie w Europie. To jest właśnie powstanie z kolan. Kolejne zwycięskie powstanie.
  doceń 2
 • nĩck
  16.05.2019 17:07
  Szkoda że Polska wówczas ugięła się i wycofała z wprowadzeniem tego podatku skoro była pewna że jest on zgodny z prawem unijnym. To wpływanie KE na decyzje Polski na własnym podwórku musiało być podyktowane ochroną interesów zachodnich sieci handlowych które wyrosły w ostatnich dekadach jak grzyby po deszczu rujnując często polski handel. O ileż większe byłyby wpływy do budżetu. A tak trzeba było szukać pieniędzy u polskich przedsiębiorców czy oszczędzać np. na długotrwale bezrobotnych wyrzucając ich z rejestru a tym samym z ubezpieczenia i prawa do leczenia w służbie zdrowia finansowanej ze środków publicznych.
  doceń 0
 • pstro
  16.05.2019 17:31
  nie ma się z czego cieszyć. Wiadomo, że wystarczy nie wydrukować wyroku, by okazał się nieważny, albo znajdzie się jakiś inny organ czy większość parlamentarna, która uzna się za ważniejszą od sądu i zadecyduje inaczej
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama