107,6 FM

Abp Ryś: Nikt nie udaje, że nie mamy problemu

"Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - powiedział dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem w Sekretariacie KEP spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski. Zostało ono zwołane w trybie pilnym, aby omówić dalsze działania Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.

Spotkanie Rady Stałej zwołał na 22 maja przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Biskupi podczas obrad zajmą się problematyką reagowania na przypadki wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Poruszone mają też być inne bieżące tematy.

"Przyjeżdża Rada Stała, czyli biskupi, którzy potem proponują następnie rozwiązania całej Konferencji Episkopatu. Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - powiedział dziennikarzom przed wejściem do budynku Episkopatu abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki poinformował, że w jego archidiecezji problemem prewencji dzieci i młodzieży zajmują się kompetentne osoby. - Zanim przyszedłem do Łodzi, te kwestie były już poustawiane. Jest bardzo sensowny człowiek pierwszego kontaktu. Drugi odpowiada za kontakt w wymiarze duchowym, jeśli ktoś potrzebuje też pomocy psychologicznej. Na brak instytucji zatem nie narzekam. To, co zrobiłem w ostatnim czasie: wszyscy księża, katecheci i inni zatrudnieni przez Kościół dostali zasady prewencji. Mają tydzień na podpisanie deklaracji, że będą ich przestrzegać. Teraz, w ciągu tygodnia, czekam na zwrot wszystkich deklaracji. Jako pierwsi podpisali je wszyscy łódzcy biskupi - poinformował abp Ryś.

Rada Stała ma za zadanie przygotowanie spraw na Zebranie Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski. Tworzą ją z urzędu: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez Zebranie Plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

« 1 »
 • elle
  22.05.2019 16:23
  Takie glupie pytanie.Czy zdarzyło się gdzieś, żeby pedofil po wyjściu z więzienia zaprzestał niecnych praktyk? Może kary są niezbyt surowe i za mało nieuchronne wobec gratyfikacji, jakich taki pedofil doznaje, a moze oni nie panuja nad sobą i dla dobra społeczeństwa powinni byc izolowani?
 • opodal
  22.05.2019 20:54
  To nie jest problem zasadniczy , problemem w skali makro jest to że ATEISCI WYKAZALI WYŻSZOŚĆ MORALNĄ nad kościołem , pewnie interesownie , pewnie z niechęci czy nienawiści ale w tej sytuacji to oni ujawniając sprawę SĄ BLIŻEJ JEZUSA NŻ INSTYTCJA K.K . naturalnie w tym aspekcie , w aspekcie medialnym kk też przegrał jest drugi ,trzeci w kolejce … jego słowa są spóźnione .

  Ekscelencjo ! sprawia Ksiądz wrażenie odważnego , jak to jest ,że ja w sprawie "lawendowej mafii w kościele " i jej wyniszczającej siły muszę się dowiadywać od obcych mediów a nie od biskupów ? To tak jakbym o tym co robią na mieście ojciec czy brat dowiadywał się od sąsiadek . Czy to jest jeszcze rodzina ? czy w tej sytuacji słowo "bracia " ma swoje uzasadnienie ?
  doceń 3
 • moim zdaniem
  23.05.2019 14:20
  Za pedofilie powinna być kara kastracji chirurgicznej
  doceń 4
 • Anna Panna
  24.05.2019 21:31
  Nikt nie udaje po filmie. Przed filmem udawali wszyscy.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama