107,6 FM

Prasa: Śledztwo ws. podłączenia prądu przez kard. Krajewskiego

Prokuratura w Rzymie wszczęła śledztwo w sprawie gestu papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego, który przywrócił dostawy prądu do nielegalnie zajmowanego budynku, zrywając pieczęcie licznika. Doniesienie złożył dostawca energii.

O dochodzeniu wszczętym na wniosek przedsiębiorstwa Acea poinformował w środę rzymski dziennik "Il Messaggero".

Dotyczy ono wydarzeń z 11 maja, gdy kardynał Krajewski przybył do dawnego budynku administracji państwowej przy via Santa Croce in Gerusalemme, zajmowanego nielegalnie przez 450 osób, gdzie sześć dni wcześniej odcięto dostawy prądu z powodu zadłużenia w wysokości 300 tys. euro. Bliski współpracownik papieża Franciszka zszedł w głąb szybu i tam zerwał pieczęcie z licznika energii przywracając jej dostawy. Wyjaśnił zarazem, że bierze na siebie całą odpowiedzialność za ten czyn i dodał, że zrobił to w trosce o około 100 dzieci, mieszkających w tym budynku, pozbawionym światła i ciepłej wody.

Gazeta zaznacza, że firma energetyczna złożyła doniesienie na posterunku karabinierów "przeciwko nieznanym sprawcom", choć Krajewski zostawił swoją wizytówkę. W zawiadomieniu zwrócono też uwagę na wywołanie zagrożenia dla bezpieczeństwa w czasie ponownego podłączania prądu bez wymaganych kwalifikacji.

Sprawa trafiła następnie do prokuratury.

Prokuratorzy muszą teraz zdecydować, czy postawić zarzuty kradzieży energii elektrycznej, a także wyrządzenia szkód. Następnym krokiem będzie prawdopodobnie wpisanie nazwiska polskiego dostojnika kościelnego na listę objętych śledztwem - dodaje dziennik.

W poniedziałek kardynał złożył wizytę we włoskim MSW. Między innymi o sprawie okupowanego budynku rozmawiał z szefem gabinetu ministra Matteo Salviniego. Wcześniej szef resortu, krytykując purpurata za jego gest, wyraził nadzieję, że zapłaci on zaległe rachunki. Papieski jałmużnik zadeklarował, że gotów jest to zrobić.

O czynie kardynała Krajewskiego informują niemal codziennie włoskie media. Jest on także bohaterem skeczów satyryków. Prasa nazwała go "Robin Hoodem papieża". W jego obronie stanął watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

« 1 »
 • Gość
  22.05.2019 16:08
  "Miłosierdzie" polegające na kradzieży prądu? nie prościej byłoby za ten prąd zapłacić z pieniędzy Watykanu?
  doceń 12
 • tomaszl
  22.05.2019 17:18
  Niestety ks. kardynał tym razem popełnił wielki błąd. I to niestety pokazuje, że pomagając nie wolno zapominać o roztropności.
  doceń 9
 • św Eufenia
  22.05.2019 19:26
  Aha, teraz to jesteście przeciw pomaganiu biednym, a uchodźców chcieliście przyjąć nawet 100 tysięcy na koszt innych. Moralność POKO.
 • moim zdaniem
  23.05.2019 14:18
  Kardynał Krajewski naoglądał się w młodości Janosika, hehehe
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama