107,6 FM

Projekcja filmu dokumentalnego o wycieczce kombatantów armii Hallera z Ameryki do Polski w 1927 r., Katowice, 24 maja

Prezes IPN dr Jarosław Szarek i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce zapraszają na premierową w Katowicach projekcję filmu dokumentalnego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski. 1927” - 24 maja o godz. 17.00 w Muzeum Historii Katowic (ul. Szafranka 9).

Zobacz zwiastun filmu z kadrami Katowic w 1927 roku.

Film jest unikatowym zapisem odwiedzin ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 roku. Anonimowy operator, prawdopodobnie na zlecenie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, utrwalił na taśmie filmowej m.in. generałów Józefa Hallera i Mariusza Zaruskiego, działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, m.in. dr. Teofila Starzyńskiego i Agnieszkę Wisłę, a także pokazy zręcznościowe żołnierzy 15. Pułku Ułanów i 7. Pułku Strzelców Konnych na Polach Grunwaldzkich w Poznaniu oraz paradę 13. Dywizji Piechoty w Równem na Wołyniu.

Zobaczymy ponadto unikatowe obrazy polskich miast, m.in. Krakowa, Gdyni, Poznania, Lwowa, Wilna, Łodzi, Warszawy, Katowic i Częstochowy, zarejestrowane 9 lat po odzyskaniu niepodległości.

Oryginalna kopia filmu została sprowadzona do Polski w ramach umowy SWAP i Archiwum IPN. Konserwację taśmy przeprowadzono w pracowniach Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego przy współpracy IPN. Dotychczas ten unikatowy materiał prezentowany był widzom w Gdyni, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wilnie.

Projekcji filmu niemego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski” towarzyszyć będzie akompaniament fortepianowy Tomasza Betki. Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w biurze podawczym Oddziału IPN w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102, Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 oraz w siedzibie Muzeum Historii Katowic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama