107,6 FM

Media: Grupa Wyszehradzka zgłosi kandydata na szefa KE

Grupa Wyszehradzka zgłosi Słowaka Marosza Szefczovicza jako kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej - podała we wtorek węgierska agencja MTI, powołując się na czeski dziennik "Hospodarske Noviny".

Gazeta wskazuje czeskiego premiera Andreja Babisza i osoby z otoczenia KE jako źródła tej informacji.

Szefczovicz jest obecnie wiceszefem KE i był niedawno kandydatem rządzącej partii Smer w słowackich wyborach prezydenckich, gdzie w drugiej turze przegrał z Zuzaną Czaputovą.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej mandatów zdobyła Europejska Partia Ludowa, ale jej pozycja znacznie osłabła. Kandydatem EPL na szefa KE jest Manfred Weber, ale jego osoba nie wszystkich zadowala - podkreśliły HN.

Poparcie dla Webera wycofał jeszcze przed wyborami do PE np. premier Węgier Viktor Orban.

Czeski dziennik pisze, że prezydent Francji Emmanuel Macron przed posiedzeniem Rady Europejskiej we wtorek po południu spotka się premierami V4, aby omówić tę kwestię. Macron - jak zauważa gazeta - chciałby, by szefem Komisji został główny unijny negocjator ds. brexitu, Francuz Michel Barnier.

Według HN Grupa Wyszehradzka mogłaby poprzeć Barniera albo wiceprezes Banku Światowego Bułgarkę Kristalinę Georgiewą, gdyby Szefczovicz został wysokim przedstawicielem UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama