107,6 FM

Błaszczak: Kierownictwo PiS będzie ustalać zmiany w rządzie

Potwierdzam, że w ten sposób będziemy ustalać, kto zasiądzie w Radzie Ministrów - powiedział szef MON i wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak, pytany czy w środę zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości w sprawie rekonstrukcji rządu.

W środę po południu w siedzibie ugrupowania zbiera się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości; głównym tematem spotkania będą zmiany personalne w rządzie - poinformował w rozmowie z PAP jeden z polityków z kierownictwa PiS. W wyborach do PE mandaty europosłów uzyskali wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Błaszczak został zapytany w radiowych Sygnałach Dnia, czy "dziś po południu zbierze się kierownictwo PiS, by dyskutować o rekonstrukcji rządu".

"Potwierdzam, że w ten sposób będziemy ustalać, kto zasiądzie w Radzie Ministrów. Najpierw decyzje zostaną podjęte przez władze PiS, także obozu Zjednoczonej Prawicy, gdyż obóz Zjednoczonej Prawicy składa się z PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia, a potem pan premier Mateusz Morawiecki przedstawi te propozycje panu prezydentowi" - powiedział szef MON.

Błaszczak był również pytany, czy rekonstrukcja obejmie też m.in. minister finansów Teresę Czerwińską oraz ministra sportu Witolda Bańkę, który został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

"Nie rozmawialiśmy na ten temat. Jeszcze nie odbyło się posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości" - odparł. Błaszczak zapewnił też, że pozostanie na stanowisku ministra obrony narodowej. Jak dodał, zmiany w rządzie zostaną przeprowadzone w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Według niego, po rekonstrukcji obecna polityka rządu, w tym programy socjalne, będzie kontynuowana.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w nocy z wtorku na środę dziennikarzom w samolocie z Brukseli, że są bardzo dobrzy kandydaci na nowych ministrów. Pytany o to, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu, odpowiedział, że nowi europosłowie obejmą swoje funkcje za kilka tygodni. "Jest oczywiście przepis, że te osoby, które obejmują mandat europarlamentarzystów za kilka tygodni, w ciągu dwóch tygodni muszą z rezygnować z obecnych funkcji, a więc ministerialnych czy poselskich, więc to jest pewna podpowiedź, co do tego, kiedy (nastąpi rekonstrukcja rządu - PAP)" - powiedział Morawiecki.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.

« 1 »
 • celowniczy
  29.05.2019 09:57
  No nie wiem, czy najlepszym pomysłem było się wystrzelać z najlepszej amunicji przed decydującą bitwą. Ci ludzie, jakby nie byli aktywni i merytoryczni, decydującego głosu mieć w Brukseli nie będą, a wrogą propagandę i dywersję siać będą ci sami co dotąd i ich lewackie towarzystwo. Żeby nie zaprzepaścić tego co osiągnęliśmy będziemy się teraz podwójnie musieli zmobilizować MY - wyborcy. Za cel musimy teraz stawiać sobie większość konstytucyjną - inaczej może być słabo. Minimum niezbędne by samodzielnie rządzić to jako cel o wiele za mało.
 • A.G.
  29.05.2019 16:48
  Będzie jak za czasów PRL, kiedy to kierownictwo PZPR decydowało o obsadzie kadrowej rządu.
  doceń 3
 • Szym Pan S
  29.05.2019 23:10
  Zgadzam się. Lub też będzie jak za PO kiedy to kierownictwo PZPR decydowało o obsadzie kadrowej rządu.
  doceń 2
 • Ja
  29.05.2019 23:23
  Ale cwierc inteligentny komentarz A.G... trzymam kciuki za PiS i dobre zmiany
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama