107,6 FM

CBOS: Opinie o działalności Kościoła najgorsze od 1995 r.

- W ciągu ostatnich dwóch miesięcy opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie się pogorszyły i są najsłabsze od 1995 roku – czytamy w opublikowanym dziś komunikacie z badań CBOS. Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia niespełna połowa Polaków, natomiast dwie piąte wypowiada się o niej z dezaprobatą.

Z badań wynika, że działalność Kościoła ocenia pozytywnie 48 proc. Polaków (od marca spadek o 9 punktów procentowych). 40 proc. natomiast ocenia Kościół negatywnie ( od marca wzrost o 8 punktów procentowych). Zdaniem autorów badania zmiana ta ma prawdopodobnie związek z opublikowanym w pierwszej połowie maja filmem dokumentalnym Tomasza i Marka Sekielskich, poruszającym problem wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

Wysoka ocena działalności Kościoła rzymskokatolickiego, sięgająca wśród Polaków pod koniec 1989 r. niemal 90 proc. na początku lat 90-tych gwałtownie spadła, w 1993 nawet poniżej 40 proc. W 1995 r. Kościół oceniało pozytywnie mniej niż 50 proc. Polaków. Od tego czasu, aż do teraz, odsetek rodaków oceniających Kościół negatywnie nie spadł nigdy poniżej 50 proc.

Negatywne oceny działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie przeważają nad pozytywnymi wśród badanych nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to sporadycznie, deklarujących lewicowe lub centrowe poglądy polityczne, najlepiej wykształconych, uzyskujących najwyższe dochody per capita, mających od 25 do 34 lat oraz mieszkańców średnich i największych miast.

Jeśli chodzi o największe elektoraty z hipotetycznych wyborów parlamentarnych, działalność Kościoła najczęściej krytykują zwolennicy Wiosny i PO. Chwali ją natomiast zdecydowana większość zwolenników rządzącego ugrupowania. Opinie sympatyków PSL i Kukiz’15 są w tej sprawie podzielone.

Komunikat z badań „ Oceny działalności parlamentu, prezydenta, PKW i Kościoła rzymskokatolickiego” opublikowany został dziś przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16–23 maja 2019 r. na liczącej 1138 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Badanie dotyczące oceny działalności parlamentu i prezydenta przeprowadzane jest każdego miesiąca. W maju dodatkowo zapytano Polaków o ocenę działania Państwowej Komisji Wyborczej i Kościoła rzymskokatolickiego.

« 1 »
 • Yanosh
  30.05.2019 19:59
  CYTAT z artykułu: " Z badań wynika, że działalność Kościoła ocenia pozytywnie 48 proc. Polaków (od marca spadek o 9 punktów procentowych). 40 proc. natomiast ocenia Kościół negatywnie ( od marca wzrost o 8 punktów procentowych)". ? TRZEBA zadać pytanie - co CBOS miał na myśli formuując pytanie : "Działalność Kościoła"???? czy to był stosunek pytanych 1138 tzw. Polaków do zagadnień : msza św., katechizacja, nabożeństwo majowe, wizerunek księdza, siostry zakonnej, wizerunek wspólnoty parafialnej - charyzmatycy, Odnowa w Duchu Św. , hierarchia, proboszcz, wikary, wierni, grupy w parafii, zespół charytatywny !? PROSZĘ MI ODPOWIEDZIEĆ ? Podejrzewam, że ten sondaż to wielka chała ! Proszę wybaczyć, ale dziwię się, że Redakcja GN tak łatwo przeszła nad sondażem do porządku dziennego!! Jestem przekonany, że sondażownie polskie (w tym CBOS) powinny pytać jako tych 1138 Polaków - ludzi na bazarze w Legionowie, albo w Siedlcach , Skierniewicach czy w Szydłowcu - tak jak dziennikarka pani Ania z audycji "W tyle wizji" (TVP INFO) - to wtedy w istocie odpowiedzi na każdy TEMAT SONDAŻU byłbym gotowy przyjąć za wiarygodny !!!
  doceń 4
 • roman
  30.05.2019 20:39
  To chyba księża są żle oceniani a nie kościół. Trzeba rozróżnić wspólnotę wierzących "kośćiół"od nauczycieli w kościele w kościele.
  doceń 5
 • Komor
  31.05.2019 05:51
  1138 osób wypowiedziało się za 38 milionowy naród i wysnuty wniosek że połowa Polaków ocenia negatywnie działalność Kościoła. Nawet w moim małym miasteczku mieszka więcej niż 1138 osób. Jak taka ilość osób może być miarodajna w badaniu? Wprowadzanie opini publicznej w błąd oraz manipulacja rodem z PRL.
 • Brawo!
  31.05.2019 15:29
  48% Polaków pozytywnie wyraża się o Kościele Katolickim! ... To niespodziewanie wysoki wynik i powód do zadowolenia. Jeśli chodzi o dokument braci Siekielskich, to wydaje się, że przy powszechności Internetu, dla niewielu Polaków był zaskakujący. Wszelkie, dotąd ukrywane, informacje rozchodzą się bardzo szybko.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama