107,6 FM

Szefowie MSZ Polski i Szwecji: Zełenski kontynuuje politykę prozachodnią

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że władze w Kijowie będą kontynuowały reformy oraz integrację z UE i NATO - oświadczyli w piątek po rozmowach z nowym szefem państwa ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji, Jacek Czaputowicz i Margot Wallstroem.

"Prezydent zapewnił nas, że gotów jest do reform, by spełnić oczekiwania ukraińskiego społeczeństwa, oraz zapewnił, że Ukraina będzie kontynuowała politykę proeuropejską i transatlantycką" - powiedział Czaputowicz na konferencji prasowej przed siedzibą administracji prezydenckiej.

"Pogratulowaliśmy (Zełenskiemu) wysokiego wyniku wyborczego. Jest to wielki sukces, ale i ogromna odpowiedzialność. Obecnie ważne jest, w jaki sposób wykorzysta swoją siłę, by wzmacniać demokrację i przeprowadzać reformy. My ze swej strony będziemy stać ramię w ramię z Ukrainą, by jej pomagać, ale i przekonać się, że prawo jest przestrzegane i że zwalczana jest korupcja" - oświadczyła Wallstroem.

Ministrowie przybyli na Ukrainę jako przedstawiciele państw, które dziesięć lat temu zainicjowały Partnerstwo Wschodnie. "Przyjechaliśmy z minister spraw zagranicznych Szwecji, by wyrazić nasze wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. W imieniu Unii Europejskiej przekazaliśmy także nasze wsparcie dla reform na Ukrainie" - zaznaczył Czaputowicz.

Polski minister ocenił rozmowę z Zełenskim jako bardzo dobrą. "Wnioski są pozytywne, widać u prezydenta determinację, chęć przeprowadzenia zapowiedzianych reform, a także kontynuacji (dotychczasowej) polityki (zagranicznej). Zadanie jest trudne, ale ten optymizm, który emanuje z prezydenta, napawa nas pewnymi nadziejami na zmiany" - podkreślił.

Duża część rozmowy z prezydentem Ukrainy poświęcona była sytuacji w Donbasie, gdzie od 2014 roku toczy się konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. "Prezydentowi leży na sercu rozwiązanie tych kwestii oraz wsparcie osób, które tam są pod wpływem propagandy rosyjskiej, a także mają trudną sytuację finansową" - powiedział Czaputowicz. "Rozumiemy, jak duże tam są potrzeby, i myślę, że Unia Europejska mogłaby i powinna silniej wesprzeć projekty infrastrukturalne, które są tam potrzebne" - dodał.

Czaputowicz poinformował, że w rozmowie z Zełenskim potwierdził zaproszenie do Polski, które przekazał, będąc gościem na jego inauguracji 20 maja.

"Potwierdziłem zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. Dyskutowane są różne daty; 1 września mamy u nas ważne wydarzenie, 80. rocznicę rozpoczęcia drugiej wojny światowej, więc potwierdziłem zaproszenie dla prezydenta Ukrainy w związku z tą datą. Rozmowy dyplomatyczne (na ten temat) trwają" - oświadczył.

Szef polskiej dyplomacji pytany był przez ukraińskich dziennikarzy, czy w rozmowie z nowym prezydentem poruszona została kwestia nieporozumień w sprawach historycznych między Kijowem i Warszawą.

"Kwestie polityki historycznej będziemy podejmować w naszych stosunkach dyplomatycznych. Mogę tylko potwierdzić, że oczekujemy na rozpoczęcie dialogu historycznego, na rozpoczęcie ekshumacji, na zamknięcie kwestii historycznej. Jesteśmy otwarci, żeby ten dialog prowadzić, i mamy nadzieję, że on się rozpocznie. Musimy poczekać na pełne ukonstytuowanie się władz Ukrainy" - wskazał, przypominając, że w lipcu w tym kraju odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne.

W trakcie wizyty na Ukrainie Czaputowicz i Wallstroem spotkali się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz reprezentantami partii politycznych. Rozmawiali z nimi o sytuacji przed wyborami do parlamentu. Ministrowie wystąpili także na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki, gdzie dyskutowali ze studentami na temat Partnerstwa Wschodniego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama