107,6 FM

Błaszczak: Państwo polskie pamięta o ofiarności weteranów

Minister obrony narodowej powiedział w Rzeszowie, że nowelizowana ustawa o weteranach działań poza granicami kraju "znacznie poszerzy zakres wsparcia", jakiego udzieli im państwo.

W niedzielę w Rzeszowie Błaszczak uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań poza granicami Kraju. W ich trakcie minister wręczył Szablę Honorową Wojska Polskiego płk. Grzegorzowi Kaliciakowi dowódcy obrony ratusza w Karbali w 2004 roku. Aktualnie płk. Kaliciak jest dowódcą 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Błaszczak przypomniał, że w ubiegły wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o weteranach. "Projekt nowelizacji, który został uzgodniony ze środowiskiem weteranów znacząco rozszerza zakres wparcia, jakiego udziela państwo polskie wobec swoich żołnierzy" - mówił minister obrony narodowej.

Zaznaczył, że po nowelizacji "ustawą objęci będą wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu; nawet od 1 proc.". "Wcześniej takiego wsparcia nie otrzymywali" - zauważył.

Według ministra, "zwiększy się zakres wsparcia, jeśli chodzi o leczenie". "I to nie tylko leczenie urazów nabytych podczas misji, ale opieką otoczeni zostaną weterani również, jeśli chodzi o inne urazy, czy choroby. W projekcie znowelizowanej ustawy zagwarantowana jest pełna opieka lekarska" - podkreślił.

Zgodnie z projektem nowelizacji ma powstać Centrum Leczenia Weteranów. "Zapewniamy pełną opiekę, nawet ponad limity Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta opieka będzie finansowana z budżetu ministerstwa obrony narodowej" - wyjaśnił.

Zadowolenie z podjęcia prac nad nowelizacją ustawy wyraził w liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda. "Liczę, że nowe regulacje zostaną przez Sejm przyjęte i szybko złożone do mojego podpisu" - napisał prezydent RP.

Prezydent podziękował weteranom za ich służbę. Listy z podziękowaniami przysłali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Mateusz Morawiecki.

Zwracając się do zebranych przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego weteranów minister obrony dziękował im "za codzienną służbę". "Dziękuje wam za godne reprezentowanie Polski poza granicami naszego kraju. Dziękuję wam za postawę; za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności. Dziękuję wam za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju" - stwierdził Błaszczak.

Rzeszowskie uroczystości poprzedziła msza św. w intencji weteranów i ich rodzin w miejscowym kościele garnizonowym. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego gen. brygady Józef Guzdek.

W Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań poza granicami Kraju uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak.

Po uroczystościach oficjalnych rozpoczął się Piknik Weterana. Zaplanowano m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy zespołów artystycznych, pokaz musztry paradnej oraz prezentację szkolenia realizowanego w ramach projektu "Wojownik".

Zaangażowanie żołnierzy Wojska Polskiego w operacje pokojowe poza granicami kraju sięga roku 1953. Przez prawie 66 lat, ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa.

Podczas działań poza granicami kraju poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a przeszło 800 osób zostało rannych. W Afganistanie zginęło 44 Polaków, a z Iraku nie wróciło 22 polskich żołnierzy.

Obecnie polscy żołnierze służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Łotwie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie oraz Republice Iraku.

« 1 »
  • A.G.
    03.06.2019 12:27
    A jaka jest faktyczna troska o weteranów w Polsce ? Skandaliczne zachowanie lekarza i dramat 104-letniego weterana. „Nawet Niemcy mnie tak nie traktowali” A powiedział te słowa 104-letni weteran - pan Stanisław, tuż po domowej wizycie lekarza. Mówił to ze łzami w oczach, bo zachowanie medyka było prawdziwie skandaliczne. Ppłk Stanisław Sierawski z Chotomowa pod Warszawą to postać, z której Polska powinna być dumna i otaczać ją nadzwyczajną opieką. W 1939 roku bronił Twierdzy Modlin, później był żołnierzem konspiracji.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama