107,6 FM

Papież: Politycy nie mogą siać nienawiści i strachu

Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze powrotnej z Rumunii do Rzymu, że politycy nie mogą siać nienawiści i strachu, lecz nadzieję. Wezwał, by modlić się za Europę.

W samolocie papież oświadczył: "Musimy pomóc politykom, by byli uczciwi i nie prowadzili kampanii pod nieuczciwymi sztandarami". Jako takie wymienił "kalumnię, zniesławienie, skandale i bardzo często sianie nienawiści i strachu".

"To jest potworne. Polityk nigdy nie może siać nienawiści i strachu, ale tylko nadzieję, sprawiedliwą, wymagającą, lecz jedynie nadzieję" - dodał Franciszek.

"Módlcie się za Europę, jeśli jesteście wierzący, a niewierzącym mówię: życzcie Europie dobrej woli i pragnienia, by znów stała się marzeniem ojców założycieli" - zaapelował.

Serwis specjalny:  40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Dziennikarze zapytali papieża, czy prawdą jest to, że nie chce spotkać się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, który prowadził kampanię przed wyborami europejskimi z różańcem i krzyżykiem.

Franciszek odparł: "Nie przyjąłem nikogo z rządu z wyjątkiem premiera (Giuseppe) Contego, który zwrócił się z prośbą zgodnie z protokołem". Mówiąc o szefie włoskiego rządu, ocenił: "To człowiek inteligentny, profesor, wie o czy mówi".

"Od wicepremierów czy innych ministrów nie otrzymałem prośby o audiencję" - wyjaśnił papież i zaznaczył, że nie śledził informacji o tym, co robiły poszczególne partie.

"Muszę się przyznać do ignorancji, nie umiem wyrazić opinii na temat zachowań w czasie kampanii wyborczej jednej z partii. Ja modlę się za wszystkich, by Włochy szły naprzód i by Włosi się zjednoczyli, byli lojalni wobec swoich zobowiązań" - dodał.

"Jestem Włochem, bo jestem synem włoskich imigrantów, całe moje rodzeństwo ma (włoskie) obywatelstwo, ja nie mogłem go dostać, bo w tamtym czasie zostałem biskupem" - mówił Franciszek.

Podkreślił następnie: "W polityce wielu krajów jest choroba korupcji, wszędzie, ale nie mówcie, że powiedziałem, że włoska polityka jest skorumpowana".

Franciszka zapytano o opinię na temat rosnącej w Europie liczby osób, które "nie pragną braterstwa i wolą iść same". "Europa nie może powiedzieć: radźcie sobie sami i idźcie naprzód. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Unię Europejską, a rotacyjna prezydencja w UE nie jest kurtuazyjnym gestem, ale symbolem odpowiedzialności, jaką ma każdy z krajów" - odpowiedział papież.

"Jeśli Europa nie będzie wielka wobec wyzwań przyszłości, zwiędnie" - ostrzegł. Przypomniał, że w Strasburgu mówił o tym, że Europa z matki staje się "babcią".

"Może ktoś w ukryciu zadać pytanie: czy to nie będzie koniec przygody rozpoczętej 70 lat temu? Trzeba odzyskać mistycyzm ojców założycieli, Europa musi odnaleźć samą siebie i przezwyciężyć podziały granic" - mówił papież dziennikarzom.

Zauważył też: "Widzimy granice w Europie i to nie jest dobre. To prawda, że każdy kraj ma swoją tożsamość i musi jej strzec, ale proszę, by Europa nie dała się zwyciężyć przez pesymizm i przez ideologie, bo jest atakowana przez ideologie i rodzą się w niej małe grupy".

"Pomyślcie o podzielonej Europie, uczmy się z historii, nie wracajmy do przeszłości" - wezwał Franciszek.

Franciszek podkreślił, że nadal odwiedza papieża-seniora Benedykta XVI, będącego dla niego jak dziadek, który stale go wspiera i daje mu siłę.

„Biorę jego rękę i pozwalam mu mówić. Mówi niewiele, w swoim własnym tempie, ale z taką samą głębią, jak zawsze. Problemem Benedykta są jego kolana, a nie umysł. Ma wielką jasność ”- powiedział Ojciec Święty. Zaznaczył, że rozmowy z poprzednikiem czynią go silniejszym i porównał wiedzę, którą otrzymuje od Benedykta XVI do żywicy „z korzeni, która pomaga mi iść do przodu. Kiedy słyszę, jak mówi, jestem silny” - wyjaśnił. „Czuję tę tradycję Kościoła. Tradycja Kościoła to nie muzeum. Nie, tradycja jest jak korzenie, które dają tobie żywicę, abyś mógł rosnąć” – powiedział Franciszek.

Mówił też o wielu Rumunach, którzy wyemigrowali za pracą. Podkreślił, że taka rozłąka z rodziną to często na świecie rezultat polityki, likwidowania miejsc pracy, zwalniania ludzi. "To jest niesprawiedliwość społeczna, brak solidarności" - ocenił papież. Jego zdaniem potrzebna jest "globalna solidarność".

« 1 »
 • Ślónzok
  03.06.2019 08:13
  Od razu niektórzy podchwycili ten głos bardzo jednostronnie. Warto jednak pamiętać, że politycy często sieją dziś strach przed POPULIZMEM (gdy coś jest skierowane do społeczeństwa), NACJONALIZMEM (określając tym mianem czysty patriotyzm) czy SEPARACJONIZMEM (gdy się straszy polexitem w sytuacji, gdy przeciwnik próbuje reformować unijną patologię).
 • tomak
  03.06.2019 10:34
  Ważkie myśli wypowiada Papież Benedykt XVI, któremu nadal towarzyszy Duch Święty. Wystarczy przeczytać ostatni list Papieża Benedykta. Takiego nauczania nam obecnie brakuje. Dobrze, że Franciszek słucha prawdziwego Papieża, choćby od czasu do czasu. To mu się liczy na plus.
  doceń 5
 • maciej
  03.06.2019 10:58
  Papież powiedział wprost coś, co powinno od zawsze być powtarzane i przyjmowane jako oczywistość. W Polsce mówiło się zwyczajnie, zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości, to niech wspomni wieżę Babel. Co prawda zasianie niezgody przez Boga, bo tak można rozumieć "pomieszanie języków" zniweczyło być może groźną dla wszystkich pychę budowniczych, ale jeśli się chce coś budować z dobrą intencją i dla dobra ludzi, zgoda czyli "wspólny język" jest konieczna. Cóż, kiedy natura ludzka jest tak ułomna, że niezgoda, walka i w ogóle zło potrafi się dla wielu wydawać bardziej "atrakcyjne" niż dobro. Tak stwierdził nawet pewien prokurator na spotkaniu w szkole, i raczej wiedział co mówi. Zauważmy choćby o czym jest chyba 90% filmów, książek, audycji czy artykułów w prasie. Dobro i budowanie jest mało atrakcyjne, słabo się "sprzedaje", by ludzi do niego przekonać i zachęcić, trzeba ich pociągnąć za sobą własnym przykładem, życiem i pracą dla nich i z nimi - a tym właśnie powinien się zajmować polityk godny tego miana.
  Ktoś bazujący na negatywnych emocjach, sianiu niezgody i wzbudzaniu konfliktów, jest tylko manipulatorem realizującym interesy swoje i wąskiej grupy wspólników, kosztem reszty społeczeństwa.
  Co do jak zrozumiałem poparcia Papieża dla zacierania europejskich granic, geograficznych i kulturowych, pozwalam sobie się nie zgadzać. Proszę porównać sobie wygląd i życie w małym miasteczku, gdzie czyściutkie ulice i równe chodniki, ozdobiony kwiatami i krzewami rynek, policjant nudzący się na służbie bo mógłby co najwyżej przeprowadzać babcię przez ulicę, z życiem o wiele większego miasta, o które nikt włącznie z mieszkańcami i władzami nie dba, nie czuje się za nic odpowiedzialny, gdzie panuje brud, bałagan i strach wyjść na ulicę. Różnica jest oczywista i na pierwszy rzut oka widoczna. Zatem dbajmy i pielęgnujmy swoje "niewielkie" ojczyzny, urządzajmy swoje życie dla siebie i po swojemu, co w żadnym wypadku nie musi i nie może oznaczać wrogości do sąsiednich wiosek i nieumiejętności zgodnego wspólnego budowania "większej całości".
 • sp
  03.06.2019 12:26
  1) Globalna solidarność to właśnie to, co zawiera się również w realizacji "pomocy na miejscu". 2) Unia Europejska nie jest wartością sama z siebie. Dziś staje się w dużej mierze matecznikiem i krzewicielką antywartości, od których sercem należy być jak najdalej. Nie możemy się godzić na dyktowanie nam takich warunków "jedności", których ceną będą nasze dusze...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama