107,6 FM

Fala upałów. Pracownik może odmówić pracy

Upały mogą być groźne dla starszych osób z nadciśnieniem i dla dzieci. Co ważne, upały nakładają też obowiązki na pracodawcę. Jeśli nie zostaną spełnione, pracownik może odmówić pracy.

W jaki sposób pracodawca powinien zabezpieczyć pracowników przed  upałami? Czy zatrudnionym przysługują jakieś przywileje? Beata Sikora-Nowakowska z Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach zwraca uwagę, że choć przepisy nie regulują maksymalnych dopuszczalnych temperatur w pomieszczeniach pracy, to pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania ogólnych zasad BHP:

Inspektorzy PIP-u na zgłoszenia dotyczące zbyt wysokich temperatur w pomieszczeniach pracy reagują natychmiastowo.

W upalne dni pracodawca może zatem skrócić czas pracy, powinien zapewnić napoje i wentylację pomieszczenia. - Jeśli jednak takie działania nie są podjęte pracownik może odmówić pracy - mówi Beata Sikora Nowakowska z PiP w Katowicach:

Panujące od kilku dni upały są szczególnie groźne są dla osób z chorobami serca i dla  dzieci  jeśli nie są należycie chronieni przed promieniami słonecznymi i ciepłem. Ratownicy medyczni zwracają uwagę, ze podczas upałów liczba interwencji pogotowia wzrasta średnio o 20 procent. Mówi dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Artur Borowicz:

W upalne i słoneczne dni najbezpieczniejszym miejscem dla osób starszych i małych dzieci jest mocno zacienione miejsce.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy