107,6 FM

"Postępuje odchodzenie od religijności tradycyjnej na rzecz zindywidualizowanej"

Młodzież ulega postępującej sekularyzacji, czego wyraźnym przejawem jest zarzucanie praktyk religijnych. Rośnie też sygnalizowane już przed laty zjawisko "odkościelnienia", czyli odchodzenia od religijności tradycyjnej, kształtowanej przez Kościół instytucjonalny, na rzecz religijności zindywidualizowanej, opartej o własne przemyślenia i poszukiwania - tak ks. prof. Sławomir Zaręba, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, skomentował dla KAI najnowsze wyniki badań religijności młodych Polaków.

Polska młodzież jest coraz mniej religijna. Jako głęboko wierzący i wierzący łącznie określiło się w 2018 r. 63 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, podczas gdy w 2008 r. było ich 81 proc.. Coraz mniej młodych chodzi też na religię – w 2018 r. zadeklarowało to 70 proc., a jeszcze w 2010 - 93 proc. - wynika z badania CBOS zrealizowanego w ramach projektu „Młodzież”.

Ks. prof. Sławomir Zaręba, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odniósł badania zaprezentowane przez CBOS do wyników badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Katedry Socjologii Religii UKSW z lat 1988 i 2017.

"Tak jak CBOS zauważa, że mamy do czynienia z poważnym spadkiem religijności na poziomie deklaracji wiary i praktyk religijnych, tak badania z okresu 1988-2017 pokazują w niektórych przypadkach jeszcze większe spadki" - powiedział KAI ks. prof. Zaręba.

Według CBOS, w 2018 r. za głęboko wierzących uważało się 8 proc. młodych Polaków, 55 proc. - za wierzących, 21 proc. za niezdecydowanych a 17 proc. za niewierzących.
W badaniach przeprowadzonych przez UKSW i ISKK w 2017 roku te odsetki z jednej strony wyglądały niemal identycznie (7,5 proc. głęboko wierzących), ale w innych już odbiegały od wskazań CBOS - za wierzących uważało się dużo mniej - 46,4 proc.. Łącznie przywiązanie do wiary deklarowało zatem - wg CBOS w 2018 r. 63 proc. młodych Polaków, a w badaniach UKSW i ISKK - 53,9 proc.

Te wyniki ks. prof. Zaręba zestawia z rokiem 1988, gdy jako głęboko wierzący i wierzący określało się aż 82,3 proc. młodych Polaków.

« 1 2 »
 • Jurek
  07.06.2019 17:38
  Zindywidualzowana religijnosc? Ciekawy eufemizm. A nie lepiej po prostu nazwac rzeczy po imieniu.
  doceń 9
 • czloax
  07.06.2019 18:06
  Gdy ja wróciłem z "odkościelnienia" na łono Kościoła, słysząc zarzuty zazdrosnych prostaków jakie to luksusy ma ksiądz (siamochód, pokój mieszkalny w przykoscielnym domu katechetycznym), postanowiłem sobie w duchu, że mnie to nie interesuje. Bóg mnie interesuje i basta.
  doceń 6
 • Anna Panna
  08.06.2019 00:02
  Nie może to być! Po Wielkim Wylaniu Ducha jakim był SW II i dwudziestosześcioletnim pontyfikacie WIELKIEGO JPII - taka SEKULARYZACJA???
  doceń 2
 • Uczeń religii w szkole.
  12.06.2019 20:19
  Co do lekcji religii w szkołach. Chodzę do szkoły ponadgimnazjalnej gdzie katechezy uczy osoba świecka. Na lekcjach robimy zupełne NIC (tylko czasem oglądamy filmy religijne.) W mojej klasie już od dawna paru chłopaków ma zamiar się z religii wypisać bo po co marnować czas? Nie wiem dlaczego tak mało księży czy osób konsekrowanych uczy katechezy. Przecież chyba mogliby się wyrwać na kilka/kilkanaście godzin w tygodniu. Tym bardziej że katecheci świeccy mają nieraz marne wykształcenie w tym kierunku. Wg. mnie gdyby księża uczyli katechezy to merytoryka na tych lekcjach by się polepszyła a więc i młodzi chętnie by na nie uczęszczali by podyskutować na tematy które je nurtują.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama