107,6 FM

„Orzeł” zwodowany

Ruszyły zdjęcia do filmu o ostatnim rejsie „Orła”.

„Orzeł. Ostatni patrol”  Jacka Bławuta to spektakularna produkcja o legendarnym okręcie podwodnym, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.  W rolach głównych wystepują m.in.  Tomasz Ziętek, Antoni  Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz i   Adam Woronowicz. 

Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł”. W tej chwili scenografia jest już gotowa. W trackie przygotowań przeanalizowano całą dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego. Dzięki zaangażowaniu historyków, konsultantów oraz praktyków – osób, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp” – udało się pieczołowicie zrekonstruować wnętrze okrętu. Aby umożliwić transport z Krakowa do studia filmowego pod Warszawą, scenografia powstawała w technologii modułowej. Poszczególne moduły były projektowane i wykonywane we fragmentach, transportowane, po czym ostatecznie montowane w studiu filmowym. 

Dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej i skonstruowanej platformy hydraulicznej, filmowcy odwzorują zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych.  Jest to pierwsza tego typu filmowa platforma hydrauliczna zbudowana w Polsce. Poza zdjęciami na hali odbywają się zdjęcia morskie. W zdjęciach na Bałtyku uczestniczą okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Akcja filmu rozgrywa się w 1940, gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy. Załoga „Orła” ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz okręt staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. W tej sytuacji jedna błędna decyzja czy też wzajemna rywalizacja oficerów mogą sprawić, że wszystkie tajemnice „Orła” zostaną na zawsze pogrzebane w morskich głębinach.  

Film wejdzie na ekrany w 2020 roku. 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy