107,6 FM

Dziś święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

W Kościele w Polsce przypada dziś święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Zostało ustanowione w 2012 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżyć tajemnice wiary, na których trudno dłużej się skupić w czasie Triduum Paschalnego.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Wprowadzając to święto dla Kościoła w Polsce biskupi wyrazili pragnienie, by przyczyniało się ono również do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej.

W święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana Msze święte są odprawiane według specjalnego formularza mszalnego, również w Liturgii Godzin na ten dzień przewidziane są specjalne czytania i teksty.

« 1 »
 • Lukas Z.
  13.06.2019 16:44
  Proszę mi wybaczyć ten sarkazm, ale jak to przeczytałem, to sobie pomyślałem, no tak, to tylko jakiś Jezus... Jeśli myślimy o tym samym Jezusie Chrystusie, to On jest kapłanem, arcykapłanem, nawet więcej Królem królów, Panem panów, dodam więcej, On jest zbawicielem i On zmartwychwstał, dodam jeszcze, że On jest Synem Boga Żywego, który jest dawcą życia i sędzią, przed którym każdy ugnie swe kolano. To Syn Boga ma być numer jeden, a bez niego nie było by Kościoła, którym kieruje i Świętych wybranych, ani usprawiedliwienia i odpuszczenia grzechów. To nie jest byle Jezus, jakich było, to jest Ten Jezus, którego posłał Bóg, a ten kto czci Syna to czci i Ojca. On mam być wyniesiony ponad nas, On jest głową Kościoła i wybranych, a przez Niego mamy swobodny dostęp do Boga, bo On jest pośrednikiem Nowego Przymierza przez krew swoją. Dalej widzicie tylko Jezusa Kapłana, czy Tego Jezusa, który jest potężny i ma władzę, bo jest Królem Nieba i Ziemi - Synem Boga Wszechmogącego, Nieśmiertelnego, który jest ponad wszystkim i wszystko wie i widzi. Chwała Bogu Ojcu i Panu Jezusowi Chrystusowi na wieki. Amen.
  doceń 0
 • Gość
  13.06.2019 17:25
  żal patrzeć na próbę Benedykta XV, by do kalendarza liturgicznego wprowadzić jakieś sensowne święto związane z Jezusem. W natłoku świąt maryjnych (które agresywnie wypychają z kalendarza święta związane z Jesusem (vide 1 stycznia, vide "wniebozwięcie" Maryi, świętowane znacznie poważniej niż... wniebowstąpienie Jezusa). Benedykt wprowadził święto, o którym było od samego początku wiadomo, że nikt go nie będzie obchodził. Jezus promowany przez Watykan jest skazany na teologiczne i marketingowe fiasko....
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama