107,6 FM

Abp Scicluna: Wiem, iż ludzie są rozzłoszczeni

Musimy przejść od pięknego, dobrego dokumentu do stawania się wzorcem najlepszych praktyk. Nie ma innej odpowiedzi, jak prawda – powiedział abp. Charlesa Scicluna.

Arcybiskup Malty, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, który w imieniu papieża koordynuje na całym świecie działania na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez duchownych jest gościem zebrania plenarnego polskich biskupów. Dziś drugi i ostatni dzień spotkania, którego tematem jest ochrona dzieci i młodzieży.

TŁUMACZENIE:
„Ludzie muszą wiedzieć, że biskup ma delegata, do którego można się zwrócić i zawiadomić o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich, zawiadomić o obawach dotyczących ich proboszcza czy katechety. Muszą wiedzieć, że zostaną wysłuchani z szacunkiem i współczuciem oraz, że będzie miało miejsce postępowanie. Ważne jest wysłuchanie ludzi, ale trzeba następnie działać. W przeciwnym razie ludzie tracą zaufanie

W rozmowie z KAI arcybiskup zaznaczył, że „nieuczciwie jest twierdzenie obecnie, iż osoba zawiadamiająca o nadużyciach kapłana czyni coś złego, czy wypowiada kłamstwa.” Dodał, iż rozumie, że w kulturze polskiej istnieje instynkt, pewien mechanizm samoobrony przed donosicielstwem.

- Sądzę, że moje przesłanie powinno być przesłaniem nadziei, w tym sensie, że zdaję sobie sprawę ze złożoności sytuacji, wiem, iż ludzie są rozzłoszczeni i oczekują, że Kościół będzie zdolny do zapewnienia dzieciom i ludziom młodym bezpieczeństwa. Przeczytałem ponownie wytyczne Konferencji Episkopatu Polski oraz dołączony do nich dokument na temat prewencji. Obejrzałem też film „Tylko nie mów nikomu” z podpisami w języku angielskim. Wywołał on we mnie poczucie smutku. Musimy przejść od pięknego, dobrego dokumentu do stawania się wzorcem najlepszych praktyk. Nie ma innej odpowiedzi, jak prawda. W obliczu faktów konieczna jest pokora, a gdy popełnimy błąd - uznanie go. Trzeba uświadomić sobie, że szaleństwem jest próba ochrony instytucji w imię przeświadczenia, że w ten sposób uda się rozwiązać kryzys. Musimy bronić nasz lud. A gdy jesteśmy zdolni do obrony naszego ludu, to instytucja zatroszczy się o siebie sama. A jeśli idzie o biskupów polskich, chciałbym ich zachęcić do realizowania wytycznych, które sami uchwalili – bardzo dobrych wytycznych, w których znajdują drogę wyjścia z trudnych sytuacji - powiedział abp Scicluna.

(pełny tekst wywiadu opublikujemy ok. godz. 19.00)

« 1 »
 • Taurus
  14.06.2019 14:38
  do GUT: bo zło zawsze wierzga i czyni hałas; w naszych sercach również
  doceń 0
 • DNA
  14.06.2019 15:15
  Ludzie nie są rozzłoszczeni ale napuszczeni przez jednostronną i chamską propagandę w marksistowskim stylu. Film nie jest żadnym dowodem. A sprawa biskupów należy do papieża, który chętnie popisuje się krytykanctwem wobec braci kapłanów w drugorzędnych sprawach. W istotnych sprawach jest wycofany.
 • Sinan
  14.06.2019 15:59
  Abpie Scicluna, a kto podszenął papieżowi, żeby buchnął w rękę tego oszusta Lisińskiego...? Kto w ogóle załatwił mu audiencję...?
  doceń 6
 • załamana
  16.06.2019 08:31
  cała sprawa z pedofilią w kościele nosi znamiona przestępczości zorganizowanej i tak powinna być traktowana przez wymiar sprawiedliwości
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama