107,6 FM

Hiszpania: Dzięki Kościołowi państwo bogatsze o 1 mld 380 mln euro

1 mld 386 mln euro generuje dla państwa działalność Kościoła w Hiszpanii. To pięć razy więcej niż otrzymuje dzięki dobrej woli podatników.

Sprawozdanie ekonomiczne Episkopatu Hiszpanii za rok 2017, przedstawione w ramach polityki transparentności, audytowała firma Price Water House Cooper.

W 2017 roku Kościół w Hiszpanii otrzymał z odpisów podatkowych 223 mln euro, co stanowi jedynie 24 procent jego budżetu, ponieważ utrzymuje się przede wszystkim dzięki dobrowolnym ofiarom wiernych. Wyniosły one 320 mln euro, co stanowi 34 procent budżetu. 13 procent (122 mln) pochodzi z różnego rodzaju działalności ekonomicznej. Sprawozdanie ukazuje, że tylko na polu dóbr kultury Kościół przynosi państwu 3 procent PKB. Ponadto tworzy bezpośrednio lub pośrednio ponad 220 tys. miejsc pracy, nie licząc okresowych zatrudnień podczas świąt czy Wielkiego Tygodnia. Z kolei na polu edukacji dzięki Kościołowi państwo zaoszczędza ponad 3 mld 320 mln euro. W tym sektorze zatrudnia on blisko 130 tys. osób. Łącznie dzięki Kościołowi pracę ma w Hiszpanii ponad pół miliona osób.

Kolejnym ważnym elementem jest działalność charytatywna. Kościół prowadzi ponad 9 tys. ośrodków charytatywnych, w których pomoc otrzymało blisko 4,5 mln osób: m. in. bezdomni, imigranci, narkomani czy ofiary przemocy. Największym prestiżem cieszy się Caritas i Manos Unidas. Obydwie organizacje przeznaczyły ponad 400 mln euro na różnego rodzaju projekty w kraju i za granicą.

„Każde otrzymane euro przynosi kolejne 2,5. Kościół zaoszczędza państwu miliony euro”, podkreśla Fernando Giménez Barriocanal z episkopatu Hiszpanii. Gdyby Kościół był jednym z regionów autonomicznych w Hiszpanii, to biorąc pod uwagę „wartość ekonomiczną jego działalności pomocowej” zająłby trzecie miejsce w kraju, podkreśla firma PricewaterhouseCoopers, która dokonała audytu sprawozdania.

Wyniki sprawozdania pokazują, że wbrew medialnym, często wypaczonym przekazom, Kościół nie tylko nie żyje kosztem państwa, ale wręcz przeciwnie: zaoszczędza państwu miliony euro i tworzy tysiące miejsc pracy. Jest obecny tam, gdzie państwo z różnych powodów nie dociera

« 1 »
 • kskiba19
  15.06.2019 21:38
  Cenne spostrzeżenia
  doceń 2
 • Kooper Nick
  16.06.2019 09:21
  Według Pricewaterhouse Coopers wkład Kościoła w Hiszpanii w dobrobyt życia doczesnego polega na:
  - działalności charytatywnej (400 mln Euro),
  - edukacji (3,3 mld Euro),
  - tworzenie miejsc pracy (930 mld Euro).

  Tak to się kończy jak księgowi biorą się za ocenę skutków ekonomicznych. Ja bym to napisał inaczej:

  - edukacja: Jeżeli Kościół oduczył Hiszpanów złodziejstwa, pijaństwa, czy rozbijania rodzin, to w polu edukacja można by wpisać nie 3,3 ale 100 mld Euro zysku, a jeżeli tego nie nauczył, to znaczy, że zmarnował te 3,3 mld Euro.
  - tworzenie miejsc pracy: Kościół przekonując ludzi do przyzwoitego życia zabiera miejsca pracy policjantom, więziennictwu, ośrodkom uzależnień. Co by nie mówili księgowi korzyściami są bezpieczeństwo, czy zdrowie, a nie etaty w policji czy w służbie zdrowia.

  Na koniec istotna dygresja. Głównym celem Kościoła jest przygotowanie do życia wiecznego, a nie tworzenie dobrobytu.
 • Podaj Nick
  16.06.2019 11:43
  A kiedy taki raport na temat naszego polskiego Kościoła?
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama