107,6 FM

O próbie zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła

Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła, tak nierozerwalnie związanego z Polską i polskością, ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu - napisał w oświadczeniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

"Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła, tak nierozerwalnie w dziejach związanego z Polską i polskością, ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu. »Bez Chrystusa – mówił św. Jan Paweł II – nie można zrozumieć dziejów Polski«” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, w wydanym 17 czerwca oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce.

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Oświadczenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce


1. Gdy w lipcu 2016 r. zamordowano w Normandii księdza Jacques’a Hamela podczas sprawowania Mszy św. wydawało się nam, że w Polsce takie rzeczy nie mogą się zdarzyć, przede wszystkim dlatego, że wciąż żywa jest w naszym narodzie pamięć o ks. ks. Jerzym Popiełuszce, Stefanie Niedzielaku, Stanisławie Suchowolcu, Sylwestrze Zychu i tylu innych duchownych – ofiarach komunistycznego reżimu. Gdy w Bretanii próbowano usunąć krzyż z pomnika św. Jana Pawła II, wydawało się nam, że takie akty wandalizmu są nie do pomyślenia w kraju tak silnie jak nasz związanym z chrześcijaństwem. Gdy pokazano mi zdjęcie z Brukseli, na którym widniał wizerunek Serca Jezusowego i Serca Maryi zawieszone na drzwiach toalety, pomyślałem sobie: „Na szczęście to barbarzyństwo jeszcze do nas nie dotarło”.

Niestety, w ostatnich tygodniach, zwłaszcza w trakcie trwania kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, miało miejsce wiele zdarzeń poddających w wątpliwość moją wcześniejszą konstatację. Myślę po pierwsze o profanacji jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Matka Boża z naszej narodowej relikwii nosi już na swej twarzy trwałe ślady historycznej profanacji dokonanej przez husytów podczas napadu na klasztor w 1430 r. Obraz został wówczas wiernie odtworzony z inicjatywy Władysława Jagiełły i od tamtego czasu nie zadawano jej w naszym narodzie głębszych ran, nawet symbolicznych.

Myślę także o profanacjach i aktach bluźnierstwa, do jakich dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Oficjalnie powodem organizacji takich marszów jest troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stają się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii eucharystii oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych.

« 1 2 3 »
 • Stary OBSERWATOR
  18.06.2019 07:47
  Według biskupa Gądeckiego Kościół w Polsce jest atakowany.Kościół to zgromadzenie wszytkich wiernych.Katolicy w Polsce nie są atakowani,raczej przedstawiciele Kościoła,biskupi i kler.Co z tym zrobić ? Pisać listy: że nas atakują,nie lubią,i źle o nas piszą? Niekoniecznie.Jezus daje odpowiedź w dzisiejszej Ewangelii: "Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?"
  doceń 67
 • Anonim (konto usunięte)
  18.06.2019 19:38
  @Walera. Zapytam dla pewności, czy to dotyczy też Polańskiego i innych "ze świecznika"?
 • Anonim (konto usunięte)
  19.06.2019 21:59
  Podziwiam Waszą ochotę do strzępienia języka, ale może ktoś odpowie na pytanie dotyczące Polańskiego?
 • Poganie?
  20.06.2019 11:47
  Karol nie mozesz zadac takiej samej miary potepienia pedofilii ksiedza czyli namiestnika Boga jak i tzw. "artysty".Choc w obu przypadkach jest to zlo jednak sprawy sa nieporownywalne.Ksiadz pedofil uczynil zlo wielokrotnie wieksze bo uczynl go niejako w imieniu Boga.A jego biskup tuszujac je uczynil to zlo stukrotnie gorszym.Bo w imieniu Boga narazil na niebezpiecznstwo nastepne dzieci zamiast mu zapobiec.A "artysci"jacy sa i co glosza kazdy sam widzi.A zupelnie niedoprzyjecia jest wypowiedz,ze nalezy miec milosierdzie do sprawcy nie majac go za grosz do jego ofiar.
  doceń 25
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama