107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Pora znów powiedzieć "Non possumus"

Pora znów powiedzieć "Non possumus" - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc, komentując profanowanie symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Zachęcał, aby uroczystość Bożego Ciała była okazją do ekspiacji.

Abp Wiktor Skworc: Pora znów powiedzieć "Non possumus"
Radio eM

W przededniu Uroczystości Bożego Ciała metropolita katowicki zaznaczył, że w ostatnim czasie dochodziło do parodiowania Eucharystii w miejscach publicznych i w związku z tym, że dotyka się spraw najświętszych, toteż nie możemy milczeć. Abp Wiktor Skworc przypomniał w tym kontekście słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który konfrontowany z systemem totalitarnym w latach '50 XX wieku, powiedział słowa "non possumus". - I to są właściwe słowa, kiedy dotyka się spraw najświętszych, a dla nas najświętsza jest Eucharystia, bo to jest sam Jezus Chrystus żyjący dla nas i pośród nas. Musimy bronić Eucharystii i powiedzieć: nie wolno - mówił arcybiskup.

Metropolita katowicki wyraził przekonanie, że w takich sytuacjach prokuratura powinna działać z urzędu, bo to jest naruszanie najświętszych dóbr, obrażanie uczuć i wartości religijnych.

Abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę, że jutrzejsza (20.06) Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa będzie okazją do modlitwy przebłagalnej do Boga za grzechy profanacji, choć są to "grzechy cudze". Zapowiedział też, że w najbliższą niedzielę w kościołach będą śpiewane suplikacje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama