107,6 FM

W niedzielę w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje

W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej mszy świętej zostanie odśpiewana suplikacja "Święty Boże, Święty Mocny". Decyzją biskupów, będzie to modlitwa wynagradzająca za świętokradztwa i profanacje - poinformował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

W przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu Polski oświadczeniu abp Gądecki podkreślił, że "w tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny". Dodał jednocześnie, że księża biskupi - obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski - "wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa".

W specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce, przewodniczący Episkopatu Polski napisał: "Prosimy, aby po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej mszy świętej odśpiewać suplikację «Święty Boże, Święty Mocny»" .

Do modlitwy wynagradzającej, która odbędzie się w niedzielę 23 czerwca br. po każdej mszy świętej zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: "chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji mszy świętej, parodii procesji Bożego Ciała - te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego". Podkreślił też, że śpiewając suplikacje, przepraszamy również za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła.

"Jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?" - pytał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał, że podczas tzw. "marszów równości" w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, m.in. wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił: "Zdecydowane nie mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących". Abp Kupny dodał, że "pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii" i "atak na wszystko to, co dla nas najświętsze".

Pieśń błagalna "Święty Boże, Święty Mocny" należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. "Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W najbliższą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych" - podkreślił abp Gądecki w wydanym oświadczeniu.

« 1 »
 • Piotr
  23.06.2019 20:22
  Szatan posługuje się LGBT do ataków świętokradczych i bluźnierczych na Kościół Katolicki, na wartości wyrosłe z Chrześcijaństwa dotyczące małżeństwa i rodziny. Nie miejmy złudzeń. Gdy do władzy dojdzie obecna opozycja, czyli PO + przystawki i koalicjanci, to staną się oni narzędziem szatana, który wykorzysta środki przymusu, jakie są do dyspozycji Państwa, czyli prawne, administracyjne i karne do walki z Kościołem Katolickim, czyli nami wszystkimi; do walki z małżeństwem i rodziną rozumianą w tradycyjnym, chrześcijańskim znaczeniu. Potrzeba wiele modlitwy za Polskę!
 • velario-new
  23.06.2019 23:11
  "Jestem ciekaw, czy suplikacje po Mszach po Bożym Ciele to odpowiedź tylko na wizerunki Matki Boskiej z tęczowymi aureolami, czy również na Grób Pański z napisem LGBT na tekturowym kamieniu, który bezpośrednio sprowokował tamte wizerunki (o czym świadczy ich umiejscowienie). Czy te suplikacje łączą przeciw wszelkim obraźliwym działaniom, czy raczej uderzają tylko w jednym kierunku?" (J. Sepsiak SJ: "Demonstracje i procesje"; Deon.pl)
  doceń 5
 • Tomaszl
  24.06.2019 07:04
  Patrząc na pustoszejące ławki w kościołach, patrząc na coraz mniejsze procesje w Boże Ciało gołym okiem widać, że coś jest nie tak z Kościołem. Wielka szkoda, że zamiast szukać przyczyn odchodzenia wiernych i zamiast przepraszać za nasze, katolików winy widzi się drzazgę w oku bliźniego. Biorąc na logikę, to takie publiczne ekspiacje całego Kościoła w Polsce powinny być po każdej niedzielnej Mszy św. i powinni dotyczyć publicznych grzechów katolików i publicznych zgorszeń, które my katolicy nieustannie czynimy.
  Wymienia się trzy przypadki działania przeciw Kościołowi, ale zapomina się choćby o fakcie, ze średnio codziennie trójka dzieci traci życie w wyniku dozwolonej w naszym kraju aborcji.
  doceń 2
 • Erem
  24.06.2019 21:34
  TomaszowiL proponuję wizytę u okulisty lub sprecyzowanie, w których to kościołach widział te pustoszejące ławki. Chodzę codziennie na Msze św. wieczorne i od kilku lat liczba uczestniczących wiernych się nie zmienia, wiadomo że jest raz więcej, raz mniej o parę osób ale - na nieszczęście dla TomaszaL - nie istnieje zjawisko pustych kościelnych ławek. To samo dotyczy procesji Bożego Ciała - ilość wiernych jest mniej wiecej ta sama, natomiast od paru lat istnieje zjawisko chamskich zachowań ludzi walczących z KK - przekroczyli kolejną granicę atakując, wyśmiewając i parodiując obrzędy KK (chyba zaczęło się to dziać od faceta udajacego motyla podczas procesji Bożego Ciała w W-wie). TomaszuL wszystko przeminie i ty czlowieku też przeminiesz a KK będzie trwał aż do obiecanej Paruzji Jezusa Chrystusa, więc póki czas nawróć się i uwierz, że tylko w KK znajdziesz Jezusa Chrystusa, który uobecnia się w Eucharysti

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama