107,6 FM

Beatyfikacja 14 sióstr, które zostały zamordowane z nienawiści do wiary w 1936 roku

Dzisiaj w Madrycie odbyła się beatyfikacja 14 sióstr z zakonu Maryi Niepokalanej, zwanego popularnie Koncepcjonistkami, męczenniczek z czasów wojny domowej w Hiszpanii. W imieniu Papieża uroczystościom przewodniczył kard. Angelo Becciu, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Siostry zginęły w okresie okrutnych prześladowań Kościoła, które miały doprowadzić do całkowitej dechrystanizacji Hiszpanii. Zostały zamordowane z nienawiści do wiary w 1936 roku.

W tej grupie były siostry dwudziestoletnie i starsze. Oprwacy nie oszczędzili nawet poruszającej się na wózku starszej zakonnicy s. Asunción Monedero. Osobą, być może najbardziej znaną, w tym gronie sióstr była Maria Carmen Lacaba Andia, w świecie Isabel. Była ona przełożoną klasztoru w Madrycie, bardzo kochana przez nowicjuszki, które prowadziła. Była bardzo uprzejma i spokojna. Jej zasadnicze nauczanie polagało na umieszczeniu w centrum życia praktyki modlitwy. Mówi kard. Becciu:

Zostały aresztowane i roztrzelane pomiędzy 23 sierpnia a 8 listopada. Nie wszystkie razem, ale na raty, po kolei. Jak to wytłumaczyć? To trudne. Z jednej strony dostrzegamy niewinność, cichość tych osób, które pozwalają się zabić, wypowiadając przy tym słowa przebaczenia, a z drugiej strony widzimy okrucieństwo człowieka, który nie ma litości nawet dla biednych staruszek; biednych, bezbronnych kobiet. W końcu, co możemy powiedzieć? Serce jest tajemnicą. Nie jest możliwe, aby istniały od siebie tak odległe światy: z jednej strony cichość, a z drugiej niesłychane okrucieństwo. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy