107,6 FM

Bezpartyjni Samorządowcy: Korzystniej byłoby stworzyć szeroki, centrowy blok na jesienne wybory

Jesteśmy otwarci na rozmowy, jak i gotowi na samodzielny start, aczkolwiek korzystniej byłoby stworzyć szeroki, centrowy blok, rywalizujący zarówno z blokiem PiS, jak i z anty-PiS - uważa rzecznik Bezpartyjnych Samorządowców Łukasz Mejza.

Bezpartyjni Samorządowcy wymieniani są jako potencjalni koalicjanci m.in. dla PSL i Kukiz'15 w najbliższych wyborach do parlamentu. Mejza w rozmowie z PAP przyznaje, że jego ugrupowanie póki co śledzi to, co dzieje się na scenie politycznej. "Nie wykluczamy tak naprawdę żadnej opcji, jesteśmy otwarci na rozmowy. Jesteśmy również otwarci na samodzielny start, aczkolwiek uważamy, że korzystniej byłoby stworzyć szeroki centrowy blok, który byłby w stanie stanąć w szranki na równych zasadach z blokiem PiS i anty-PiS" - podkreślił.

Dopytywany, czy takim potencjalnym koalicjantem mogłyby być PSL lub Kukiz'15, odpowiedział: "między innymi". "Jesteśmy otwarci na rozmowy z ugrupowaniami, na rozmowy ze środowiskami, które podobnie jak i my patrzą na Polskę" - zaznaczył. "Polacy potrzebują tej trzeciej drogi i my tą trzecią siłą jesteśmy" - dodał.

Przyznał też, że dla BS najważniejsze są kwestie gospodarcze i ustrojowe m.in. wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, referenda, których wyniki byłyby obligatoryjne dla władz czy np. głosowanie przez internet. Wokół tych tematów trwają rozmowy z innymi ugrupowaniami. "Jeżeli będziemy się skupiać na tych merytorycznych zagadnieniach, to jesteśmy w stanie się dogadać, natomiast jeżeli chodzi o kwestie światopoglądowe, to nie wchodzimy w nie" - dodał.

Mejza został zapytany przez PAP, co dalej ze współpracą z ekspertem od podatków i komentatorem politycznym Robertem Gwiazdowskim, z którymi BS tworzyło projekt Polska Fair Play, a który zapowiedział, że jesienią nie będzie startował. "To była spółka celowo obliczona na wybory do Parlamentu Europejskiego. My mamy bezpartyjny, silny szyld, który wykorzystamy w wyborach parlamentarnych i albo wykorzystamy go solo, albo wykorzystamy go - i za tym raczej jesteśmy - w koalicji z podobnie myślącymi środowiskami" - odpowiedział rzecznik Bezpartyjnych Samorządowców. Pytany, dlaczego BS mogłoby być atrakcyjne dla potencjalnych koalicjantów, odpowiedział: "Mamy bardzo mocne struktury w całej Polsce i do tego szyld, który sprawił, że bez wsparcia medialnego i pieniędzy zdobyliśmy więcej radnych sejmiku niż SLD czy Kukiz'15". Bezpartyjni Samorządowcy w ubiegłorocznych wyborach samorządowych zdobyli 15 mandatów w sejmikach województw, komitet SLD-Lewica Razem 11, a Kukiz'15 w tych wyborach nie zdołał uzyskać żadnego mandatu w sejmikach.

« 1 »
TAGI:
 • niktnick
  23.06.2019 10:12
  Celem tzw. bezpartyjnych samorządowców, mówię o takich komitetach w różnych miastach, jest tylko utrzymanie się na stanowiskach, wraz z osobami towarzyszącymi którymi obsadza się urzędy, i z całym lokalnym układem który temu wszystkiemu towarzyszy. Szyld jest wygodny i nic nie mówiący, a pod nim można robić wszystko, co w przypadku opowiedzenia się po którejś ze stron ograniczałoby możliwość kolaboracji z drugą stroną, która też ma, wiecie, swoje walory i moźliwości. Pokorne cielę dwie matki ssie, wszyscy są zarobieni a układ trwa. Czy jest to układ korzystny dla wyborców? Dla wielu tak, a reszta pozostaje obojętna i bierna. Taki marazm i bierność plus ewentualnie pozorne działania są charakterystyczne dla opanowanych układami miast i miasteczek, nawet całkiem dużych. Jedno wiąże się z drugim, a społeczność ma taki "układ" na jaki sobie zasłuży. Nijaka na nijaki.
  doceń 7
 • gut
  23.06.2019 13:22
  Polska Ruletka ;)
  doceń 1
 • KIŚĆ
  23.06.2019 13:56
  A od kiedy PSL jest centrowy? Przecież to od zeszłego roku lewica światopoglądowa w pełnym wydaniu. Wyborcy się nie nabiorą na nagłą odmianę. Kukiz tylko sobie dalej popsuje notowania dogadując się z takimi chorągiewkami.
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama