107,6 FM

Z krwi i kości

O Piotrze, Pawle i sporach, które targały pierwszym Kościołem, opowiada ks. prof. Mariusz Rosik.

Z ludzkiego punktu widzenia Piotr, który popełniał nieustanne duchowe faux pas, a w ostateczności zwiał spod krzyża, jest ostatnią osobą, na której można budować Kościół. Jezus bardzo zaryzykował?

Tak. Bo nie miał innego wyjścia. Tak samo jest i dziś. Święty Bóg w realizacji swych planów posługuje się grzesznymi ludźmi, bo nie ma innego wyjścia. Tylko tacy chodzą po tym świecie.

„Dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich” – czytamy o Pawle. Niezła rekomendacja. To nie był zwykły „antyklerykalizm”? Spotkał Ksiądz w swej praktyce duszpasterskiej ludzi, którzy trafili do Kościoła, a wcześniej przez lata gorliwie go zwalczali?

Paweł prześladował chrześcijan, bo był człowiekiem prawym, wiernym Prawu. Przewidywało ono ukamienowanie za grzech bluźnierstwa, a Paweł tego właśnie dopatrzył się w postawie Szczepana. Znam kobietę, która prowadzi dziś parafialne warsztaty dla młodzieży. Odsiedziała wyrok za zabójstwo męża w czasie, gdy zupełnie nie liczyła się z Bogiem. Znam dawnego dealera narkotyków, który dziś jest muzykiem w grupie odnowy charyzmatycznej. I nienawidzącą księży kobietę, przez lata zajmującą się wróżbami, która obecnie co dzień pół godziny czyta Biblię. Choć te świadectwa są spektakularne i bardzo przemawiają do młodych, ja od pewnego czasu bardzo cenię cichą wierność Chrystusowi, która trwa przez lata przez nikogo niezauważana… To na niej stoi Kościół.

Nasz podzielony Kościół z tęsknotą zerka na wspólnoty pierwszych chrześcijan. A przecież tam również dochodziło do ostrych sporów…

I to jakich! W pierwszych gminach niejednokrotnie bywało gorzej niż dziś. W Koryncie wierzący przymykali oko na grzech kazirodztwa, po pijanemu uczestniczyli w Eucharystii, ciągali się po pogańskich sądach i tworzyli zwalczające się nawzajem frakcje. Paweł kłócił się z Barnabą o to, kogo zabrać na wyprawę misyjną. Helleniści zarzucali Hebrajczykom zaniedbywanie wdów, które notabene często oddawały się plotkarstwu. Niektórych trzeba było wykluczyć z Kościoła za błędne nauki. Obecność grzechu w pierwszych gminach wcale jednak nie usprawiedliwia naszego braku radykalizmu w walce ze złem.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama