107,6 FM

Wreszcie zwycięstwo: Nie odbiorą im dzieci!

Dwoje niepełnoletnich dzieci rodziny Wunderlichów nie zostanie odebrane rodzicom - postanowił dziś sąd w niemieckim Darmstadt. Jedynym powodem odebrania miała być decyzja rodziców o kształceniu dzieci w domu. O orzeczeniu poinformowała wspierająca rodzinę organizacja ADF International.

Gehenna Wunderlichów rozpoczęła się 13 lat temu. Gdy Petra i Dirk postanowili, że ich czworo dzieci będzie się kształcić w domu zgodnie z chrześcijańskimi przekonaniami rodziców, państwo niemieckie - które uważa edukację domową za nielegalną - dwukrotnie ukarało rodziców grzywnami. Wunderlichowie przenieśli się więc do Francji. Jednak i tam w 2009 r. państwo odebrało im, ale szybko zwróciło dzieci. Poza tym, Dirk nie mógł we Francji znaleźć pracy, pozwalającej na utrzymanie rodziny. Wszyscy wrócili więc do Niemiec.

Kulminacją dramatu było w 2013 r. wkroczenie do ich domu 33 policjantów i 7 pracowników pomocy społecznej. Byli uzbrojeni w taran i decyzję sądu, pozwalającą na użycie siły wobec dzieci (!) przy ich odebraniu. Akcja była brutalna. - Moja żona próbowała ucałować i przytulić córkę na pożegnanie. Jeden z agentów specjalnych odepchnął ją łokciem, mówiąc: “Na to już za późno”. Jaki rząd tak postępuje? - żalił się Dirk Wunderlich. Trzy tygodnie później rodzeństwo wróciło do rodziców, ale pod warunkiem, że zostanie posłane do zwykłej szkoły.

Sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ten jednak w styczniu bieżącego roku stanął po stronie państwa, a przeciwko rodzinie. Prawnicy reprezentujący Wunderlichów wnieśli o ponowne rozpoznanie skargi przez poszerzony skład trybunały, tzw. Wielką Izbę. Sytuacja była jednak trudna. Niemiecki sędzia, który brał(a) udział w odebraniu dzieci w 2013 r., wznowił(a) postępowanie. Wunderlichowie stanęli przed widmem utraty dwojga dzieci, które wciąż jeszcze nie są pełnoletnie. Sędzia został(a) jednak wyłączony z postępowania z powodu stronniczości, a nowy skład sądu orzekł dziś, że dzieci mogą pozostać u rodziców.

Wydanie tej decyzji poprzedziło przekazanie sądowi listów tych dzieci. „Nie jestem gotowy(a) do uczęszczania do szkoły publicznej tylko dlatego, że niemieccy sędziowie nie mogą sobie wyobrazić, żebym się kształcił(a) w inny sposób. Nie będę tolerować bycia silnie wziętym i zamkniętym ”- napisało jedno z dzieci. „Chcę po prostu żyć i uczyć się w spokoju z moją rodziną bez ciągłego strachu przed rozłąką, jak w 2009 r. i w 2013 r. Poszedłem(poszłam) do szkoły publicznej na rok i zdecydowanie nie podobało mi się” - napisało drugie dziecko.

Podobne problemy miała także inna niemiecka rodzina z siódemką dzieci, Romeike. Przed kilku laty uzyskała ona azyl w USA. Uciekli w ten sposób przed niemieckim państwem, które rości sobie prawo do pierwszeństwa przed rodzicami w decydowaniu o formie edukacji dzieci.

Homeschoolersi uczą się w domu, ale co roku zdają państwowe egzaminy sprawdzające. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z września 2017 r., liczba dzieci w edukacji domowej w Polsce wynosiła niespełna 14 tys. (było to 0,3 proc. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym). W USA liczby te wynoszą odpowiednio: 2 mln i 3,4 proc.

(Dostępne nam informacje o sprawie opublikowano w języku angielskim. Stąd widoczny w tekście problem z określeniem płci sędziego/sędzi oraz dzieci Wunderlichów.)

« 1 »
 • 12
  02.07.2019 20:31
  A obiecali, że już nigdy nie wrócą do starych metod, które na on czas stanowiły jednak pewną uciążliwość dla sąsiadów i nie tylko. Ktoś zaproponował, żeby zamknąć ich do piwnicy na 50 lat, ale jakoś tak zeszło na niczym. A tu hydrze urósł łeb i przybyła do rodziny zbrojnym oddziałem z taranem dzieci odbierać. Przy czym dzieciom nie dzieje się żadna krzywda. I to dzieci już dorastające, tęgie dziewuchy, które przed wojną, albo i obecnie w krajach tzw trzeciego świata już szły\idą na służbę, żeby na siebie zarobić. Zachowanie władz wybitnie propagandowe, bo jeśli tacy są akuratni i przeczuleni, to właśnie ta wesoła gromadka jest w wieku dojrzewania, burzy hormonów, buntu i trzeba chodzić przy nich na paluszkach, a tu zamiarują im rodzinę fragmentaryzować. Wszyscy muszą być skoszarowani i to jest to. Oj niemczoki niemczoki...
  doceń 2
 • wierny czytelnik
  02.07.2019 23:10
  Gdzie jest pan Timmermans i jego walka o praworządność. No chyba, że za praworządność uważamy "zgodę na użycie siły wobec dzieci".
  doceń 5
 • judyta
  03.07.2019 07:54
  koszmar i terror gorszy od poprzednich
  doceń 5
 • Marek
  03.07.2019 09:37
  To są te zachodnie "demokracje" i "niezależne" sądy.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama