107,6 FM

Sąd uchylił zakaz prezydenta Kielc ws. Marszu Równości

Sąd Okręgowy w Kielcach w piątek uchylił w całości decyzję prezydenta miasta zakazującą organizacji pierwszego w mieście Marszu Równości. Wyrok nie jest prawomocny.

W połowie czerwca prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie złożono zgłoszenie o organizacji Marszu Równości. Jego uczestnicy mieli przejść ulicami centrum miasta w sobotę 13 lipca około południa. W zgłoszeniu podano szacunkową liczbę uczestników zgromadzenia – 500 osób. Do prezydenta trafiło również pismo, w którym organizatorzy prosili ratusz o współpracę pod kątem logistycznym i w zakresie bezpieczeństwa marszu.

W środę Wenta poinformował o wydaniu zakazu organizacji Marszu argumentując to względami bezpieczeństwa.

"Jako prezydent miasta po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej, także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości" – poinformował wówczas Wenta.

Jak wynika z danych przekazanych przez kielecki magistrat, wpłynęło do niego 19 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych zaplanowanych na 13 lipca. 13 z nich wniesiono w sposób zgodny z przepisami. Wszystkie poza Marszem Równości zostały zgłoszone w tzw. trybie uproszczonym i prezydent nie ma ustawowej kompetencji do ich zakazania. 12 kontrmanifestacji znalazłby się w bezpośrednim sąsiedztwie trasy Marszu Równości.

Od decyzji prezydenta Kielc zakazującej Marszu Równości w czwartek odwołali się do sądu jego organizatorzy. Do tego odwołania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i w piśmie procesowym skierowanym do Sądu Okręgowego w Kielcach wniósł o uchylenie decyzji o zakazie manifestacji.

Sąd przychylił się do wniosku organizatorów oraz RPO i uchylił decyzję prezydenta Kielc zakazującą Marszu Równości, argumentując m.in. tym, że wolność zgromadzeń jest prawnie zagwarantowana w Konstytucji RP.

Od decyzji Sądu Okręgowego stronom przysługuje odwołanie do Sądu Apelacyjnego złożone w ciągu 24 godzin. SA – podobnie jak sąd okręgowy - musiałby rozpoznać sprawę w 24 godziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • ACH
  05.07.2019 21:50
  tylko kto teraz ma zapewnić bezpieczeństwo i ład publiczny? prezydent czy sąd? kopnąć młotkiem wyrok to jedno a ogarnąć potem zamieszanie z tym związane to już co innego. Prezydent jasno wskazał w uzasadnieniu czemu zakazuje i jakie widzi ryzyka. to co - sąd już nawet orzeka na temat przyszłości i tego czy czyjeś uzasadnione obawy są słuszne? to jaką móc ma w tym przypadku prezydent miasta? bo z tego wynika że żadnej...
  doceń 11
 • kskiba19
  06.07.2019 08:55
  Jest paragraf na obrazę moralności publicznej. Po co się zasłaniać bezpieczeństwem? Przecież te marsze łamią prawo z definicji.
  doceń 11
 • Ynkao
  07.07.2019 16:24
  Panie rzeczniku ,,praw " obywatelskich ; dokąd pan prowadzi tych ludzi ? Przykłada pan rękę do cudzego grzechu . To wstyd dla nas Polaków . Jest coś takiego jak Sumienie - kiedyś się odezwie . Życzę Panu wsłuchać się w głos sumienia.Pozdrawiam serdecznie.
  doceń 4
 • gosc
  08.07.2019 12:52
  hehehe, i tak oto Wenta przypodobał się Kościołowi i katolikom a także nie podpadł gejom. I wilk syty i owca cała
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama