107,6 FM

Polak podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin opuszcza areszt

Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin Piotr D. wychodzi na wolność. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się wypuścić go z aresztu za 120 tysięcy złotych poręczenia, które zostało wpłacone - poinformował w poniedziałek portal RMF 24.

Warszawski sąd uznał, że istnieje małe prawdopodobieństwo, by Piotr D. "mataczył", natomiast wszystkie materiały dowodowe dot. sprawy pozostają zabezpieczone, podobnie jak komputery i telefony.

"Prokuratura nie podzieliła stanowiska sądu, obawiała się utrudniania śledztwa i wniosła zażalenie. Prosiła także o więcej czasu. Sąd jednak te wnioski odrzucił. Wyznaczył 120 tysięcy złotych poręczenia, które zostało wpłacone. Piotr D. wychodzi więc na wolność" - czytamy w artykule.

Sąd zdecydował jednocześnie, że zatrzymany razem z nim w styczniu Chińczyk Weijing W. z koncernu Huawei pozostanie w areszcie do 5 października. Piotr D. miał przekazać informacje na temat tworzonego przez naukowców tajnego projektu bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, by uwiarygodnić się przed chińskim wywiadem.

RMF24 przypomina, że Piotr D. to były wysoki rangą funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kluczowy pracownik firm telekomunikacyjnych, doradzający rządowi, który w styczniu został zatrzymany w związku z podejrzeniem o szpiegostwo razem z Weijingiem W., dyrektorem chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei.

"W 2016 roku, a więc za czasów premier Beaty Szydło, był członkiem działającej w KPRM grupy eksperckiej, która pracowała nad przygotowaniem zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zespół miał zagwarantować bezpieczeństwo papieżowi Franciszkowi i przybyłym do Polski pielgrzymom. Piotr D. uczestniczył w pracach grupy jako dyrektor Departamentu Kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W swoim biogramie na jednym z portali internetowych napisał, że był "konsultantem" w KPRM" - czytamy dalej.

« 1 »
 • gosc
  09.07.2019 12:12
  Super, bardzo roztropnie. Niech dalej szpieguje dla komunistyczego imperium.
  doceń 3
 • gosc
  09.07.2019 12:14
  Teraz rozumiem co to są komunistyczne sądy, które obecny rząd chciał zdyscyplinować.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama