107,6 FM

Sąd: Trumpowi nie wolno blokować krytyków na Twitterze

Donald Trump we wtorek (czasu miejscowego) przegrał ważną batalię w sądzie, który uznał, że prezydent USA wykorzystuje swoje konto do Twittera w celach oficjalnych, co oznacza, że blokowanie przez niego krytycznych użytkowników jest niekonstytucyjne.

Nowojorski sąd apelacyjny ocenił, że każdy wybierany przedstawiciel władz, który korzysta z konta w mediach społecznościowych "w celach oficjalnych", a następnie wyklucza krytyków, narusza swobodę wypowiedzi, gwarantowaną przez pierwszą poprawkę do konstytucji USA.

"Rząd nie ma prawa +nagłaśniać+ preferowanych wypowiedzi poprzez zakazywanie (...) opinii, z którymi się nie zgadza" - ocenił sąd.

Prawnicy prezydenta przekonywali, że swoje prywatne konto na Twitterze, @realdonaldtrump, założył w 2009 roku, a więc na siedem lat zanim został prezydentem USA, i w związku z tym blokując na nim wybranych użytkowników, działał jako osoba prywatna.

Złożony z trzech sędziów panel uznał jednak, że Trump wykorzystuje to konto w przeważającym stopniu w celach związanych z pełnionym obecnie urzędem. "Prezydent wybrał już pewną platformę (komunikacji) i udostępnił jej interaktywną przestrzeń milionom użytkowników i uczestników (dyskusji - PAP), i teraz nie może w sposób wybiórczy wykluczać tych, z którymi się nie zgadza" - uzasadniono.

Konto @realDonaldTrump jest obserwowane przez ponad 60 mln użytkowników i stało się obowiązkową, codzienną lekturą dla światowych przywódców, krytyków i zwolenników obecnego prezydenta USA - pisze AP.

« 1 2 »
  • jan
    10.07.2019 09:17
    Dlaczego nie przeprowadził reformy sądownictwa ? Sojusznicy z dobrej zmiany pomogą.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama