107,6 FM

Cztery ranne osoby w kolejnej gonitwie z bykami w Pampelunie

Cztery osoby zostały ranne w środę w kolejnej gonitwie z bykami w Pampelunie, na północy Hiszpanii, odbywającej się w ramach fiesty ku czci świętego Fermina - poinformowały miejscowe służby medyczne. Nikt nie został wzięty na rogi.

Trzy osoby nabawiły się siniaków, a czwarta osoba została poturbowana przez byka do nieprzytomności - poinformował Czerwony Krzyż.

Od niedzieli, kiedy rozpoczęły się tegoroczne gonitwy z bykami, na rogi zostało wziętych w sumie dwóch Amerykanów i dwóch Hiszpanów.

Do tej pory wszystkie gonitwy nie przekroczyły trzech minut. Środowy bieg, w którym wzięło udział sześć byków, trwał zaledwie dwie minuty i 19 sekund.

Zgodnie ze zwyczajem licząca ok. 850 metrów trasa biegu skończyła się dla byków na arenie. Po południu zwierzęta biorą udział w pojedynkach z matadorami, gdzie są pojedynczo zabijane.

Co roku w lipcu w Pampelunie odbywa się osiem gonitw byków. Ogółem od 1910 roku w biegach tych zginęło co najmniej 16 osób - ostatnio w 2009 roku.

Obchody święta Sanfermines rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do najbliższej soboty, kiedy odbędzie się ostatnia gonitwa z bykami. Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry - regionu, gdzie znajduje się Pampeluna - sięga XVI wieku. Organizowane z tej okazji uroczystości i zabawy, które przyciągają tysiące turystów z całego świata, rozsławił Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi".

Gonitwy z bykami w Pampelunie wywołują protesty obrońców praw zwierząt, wskazujących, że zdezorientowane i narażone na stres byki są zmuszane do biegu wśród poszturchujących je ludzi wąskimi uliczkami, a następnie giną w walce z matadorem. Krytycy wskazują ponadto na odnotowane w minionych latach podczas Sanfermines liczne napaści na tle seksualnym na kobiety.

« 1 »
 • Gość
  10.07.2019 13:07
  Czemu mają służyć takie ''widowiska"?
  doceń 6
 • Bodo Altmann
  13.07.2019 17:15
  Ten rytuał ma ścisłe i przez wszystkich zachowywane przepisy nie jak w Polsce na drogach gdzie ponoć istnieją przepisy ich stosowanie godzi w dumę polskiego patriotyzmu. Oburza 4 rannych a w Polsce dzień w dzień ok. 100 rannych i 8 zabitych. Łatwiej błędy u innych zauważać niż samemu do lustra popatrzeć.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama