107,6 FM

Holandia: Co piąty kościół nie jest już świątynią

Biura, muzea, mieszkania, sale gimnastyczne - wiele budynków kościelnych jest dziś używanych w innych celach niż religijne - informuje holenderski dziennik "Trouw". W Holandii w co piątym takim budynku od lat nie odprawia się nabożeństw.

W Holandii jest 6 900 budynków kościelnych należących do Kościoła katolickiego i Kościołów protestanckich. 1400 z nich wykorzystuje się dzisiaj do innych celów - zauważa gazeta. Według sondażu, 30 proc. tych przekształconych budynków jest wykorzystanych na mieszkania, 20 proc. na cele kulturalne i społeczne, a 15 proc. zostało przekształconych na biura lub sklepy. Dawne kościoły są także siłowniami, barami i restauracjami. Według "Trouw" większość z tych budynków została zbudowana w latach 1800-1970. Starsze budynki kościelne są nadal używane do celów religijnych.

Co ciekawe, w większości swoją funkcję zmieniają budynki kościelne należące do Kościołów protestanckich. Z kolei Kościół rzymskokatolicki jest generalnie mniej gotowy do sprzedaży swoich budynków kościelnych ze względu na ich znaczenie sakralne. Dla protestantów nie mają one takiego samego znaczenia.

« 1 »
 • Alik
  11.07.2019 15:49
  Deus vult!
  doceń 2
 • Hzrzvii
  11.07.2019 16:25
  Jeszcze w latach pięćdziesiątych ub.stulecia mała Holandia wysyłała wielu misjonarzy. Dziś stała się terenem misyjnym. Efekt Nowej Wiosny Kościoła.
  doceń 3
 • A. Kupiec
  13.07.2019 12:36
  Jeżeli nie ma wiernych to kto ma te kościoły utrzymywać może państwo? a z jakiego powodu. Za dwadzieścia lat i w Polsce stanie się przed tym samym problemem w tej chwili jest bardzo wielkie zagęszczenie świątyń a dla państwa będzie coraz trudniej wydawać na to pieniądze. Po za tym znając chciwość niektórych proboszczów jak będą kuszeni przez deweloperów dla mamony oddadzą te atrakcyjne grunty pod budowę jakiś hoteli albo supermarketów. Kościół jest tam gdzie gromadzą się wierni, pusty budynek jest tylko immobilia. Sentymenty na nic.
 • M. więcek
  20.10.2019 22:19
  Ludzie, którzy nie rozumieją istoty wiary chrześcijańskiej sprowadzają wszystko do sfery materialnej. Nie uświadamiają sobie, że wiara jest sprawą osobistą, do której nikt obcy nie ma prawa wglądu. Decyzję ile przeznacza pieniędzy na kościół podejmuje sam, nikt na wiernym nie wymusza konkretnych kwot. Kościół jest wspólnotą ludzi wiernych, którzy o niego dbają, a to wiąże się z kosztami. Ile my wierni przeznaczamy na nasze świątynie, to nasza sprawa. Jeżeli komuś, to przeszkadza, a nie jest katolikiem, to nic mu do tego. Z naszych podatków opłacamy wszystkie partie polityczne, a ja popieram tylko jedną, czy to znaczy, ze pozostałe powinny przestać istnieć? A jeszcze prawo własnego zdania księży nt-y polityczne, dlaczego są ograniczane, czyżby ksiądz Polak nie jest obywatelem polskim? Jakim prawem próbuje się odbierać się katolikom godności, szacunku, poniża./szarańcza, moherowe berety i.in. To jest zamach na nasze dziedzictwo narodowe, naszą tożsamość! Hasła kampanii LGBT 2019 "Zniszczymy wasze społeczeństwo", "Zdobędziemy Częstochowę" - to parady równości, czy agresjii!!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama