107,6 FM

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy oburzone skazaniem na śmierć głodową Vincenta Lamberta

Stanowisko specjalistów Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich jest wyrazem protestu wobec nieludzkiego traktowania pacjenta, braku poszanowania dla życia oraz nakazów etyki lekarskiej.

 

"Wyrażamy tym stanowiskiem nasze współczucie rodzicom Vincenta Lamberta z powodu śmierci syna, do której przyczyniły się decyzje lekarzy, mimo, że największym nakazem etycznym dla lekarza jest dobro chorego – salus aegroti suprema lex esto".

Poniżej tekst stanowiska przesłanego naszej redakcji.

STANOWISKO KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA LEKARZY POLSKICH  WOBEC ZANIECHANIA ŻYWIENIA CHOREGO VINCENTA LAMBERTA
1. Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta - pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.

2. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu. (1)

3. Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością. (2)

4. Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.

5. Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich;

dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, Prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii

prof. BOGDAN CHAZAN, V-prezes KSLP i Prezes Oddz. Mazowieckiego specjalista ginekologii i położnictwa

lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. oprac. standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia

lek. GRAŻYNA RYBAK, Delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP specjalista pediatrii

lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, V-prezes Oddz. Mazowieckiego KSLP specjalista pediatrii

www.kslp.pl

www.kslpmazowsze.pl

(1) Kodeks Etyki lekarskiej Art. 2, pkt.1.2.3 Art.31 i 32
(2) Definicja Uporczywej Terapii Konsensus Polskiej Grupy Robocze ds. Problemów Etycznych Końca Życia, „Medycyna Paliatywna w Praktyce”, 2008, 2, 3, 77–78

 

« 1 »
  • Anonim (konto usunięte)
    17.07.2019 21:50
    Wszystko to prawda, ale szkoda, że dopiero teraz, skoro wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu...
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama