107,6 FM

Opuchlizna i wysypka na twarzy Nawalnego. To alergia, reakcja na truciznę czy pogryzienie przez pluskwy?

Jeden z liderów opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, który w niedzielę trafił z aresztu do szpitala z ostrą reakcją alergiczną, w poniedziałek został wypisany i z powrotem przewieziony do aresztu - poinformowała jego lekarka Anastazja Wasiliewa.

Lekarz polityka Anastazja Wasiliewa napisała na Facebooku, że została w poniedziałek dopuszczona do Nawalnego i poinformowała, że polityk czuje się lepiej, a diagnoza, którą mu postawiono, to kontaktowe zapalenie skóry.

Zaznaczyła przy tym, że wystąpiła przeciwko decyzji o powrocie do aresztu, ponieważ nie wiadomo, co było przyczyną pogorszenia stanu zdrowia polityka. Dodała, że lekarze udali się na powtórne konsylium w tej sprawie. Wasiliewa przed kamerami niezależnej telewizji Dożd powiedziała, że koszulka i próbki włosów Nawalnego mogą zostać poddane "niezależnej ekspertyzie".

Lekarz ze szpitala, w którym przebywał Nawalny, Eldar Kazachmiedow, przekazał wcześniej, że wstępna diagnoza postawiona hospitalizowanemu to reakcja alergiczna typu pokrzywka. Lekarz poinformował, że Nawalny czuje się lepiej niż w niedzielę, a jego stan ocenił jako zadowalający. Dodał, że polityka zbadał główny immunolog i alergolog Moskwy.

Obrońca praw człowieka i sowiecki dysydent Aleksandr Podrabinek uważa, że objawy występujące u Nawalnego przypominają reakcję na pogryzienie przez pluskwy. "Tę wersję zachorowania Nawalnego pośrednio potwierdza to, że Leonid Wołkow, który również siedział w tej celi, też opisuje podobne objawy" - napisał Podrabinek na Facebooku. Wołkow to współpracownik Nawalnego.

W niedzielę Wasiliewa powiedziała, że przyczyną zachorowania Nawalnego mogło być zatrucie toksyczną substancją. "Nie możemy wykluczyć, że jest to toksyczne uszkodzenie skóry i błon śluzowych, wywołane przez nieznaną substancję chemiczną i jest wynikiem działania +osoby trzeciej+" - podkreśliła.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz informowała, że w niedzielę polityk miał opuchniętą, zaczerwienioną i pokrytą wysypką twarz. Zastrzegła przy tym, że Nawalny nigdy wcześniej nie uskarżał się na żadne alergie.

Nawalny został aresztowany na 30 dni w środę za wzywanie do udziału w nieuzgodnionej z moskiewskimi władzami demonstracji. Kilka dni wcześniej podczas wiecu oświadczył, że jeśli w ciągu tygodnia nie dojdzie do zarejestrowania wszystkich opozycyjnych kandydatów w wyborach do władz Moskwy, to na sobotę 27 lipca zostanie zwołana demonstracja przed siedzibą władz miejskich.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama