107,6 FM

Śląskie: Studenckie Obozy Poszukiwawcze biją rekordy popularności

Młotki, kilofy, łopaty, dłuta i pędzelki - to tylko niektóre z narzędzi, którymi pracują uczestnicy Studenckich Obozów Poszukiwawczych.

Śmiałkowie z całej Polski przyjeżdżają na Śląsk i przez dwa tygodnie szukają śladów zwierząt jeszcze sprzed epoki dinozaurów. Obecnie wykopaliska trwają m.in. w Miedarach w powiecie tarnogórskim:

Śląskie: Studenckie Obozy Poszukiwawcze biją rekordy popularności   Wykopaliska w Miedarach w powiecie tarnogórskim Agata Nurek /Radio eM

Chętni przy użyciu młotków, kilofów i łopat pracują 6 godzin dziennie. - Szczątki, które znajdujemy mają 240 mln lat - mówi dr hab. Tomasz Sulej, kierownik Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii w Warszawie:

Śląskie: Studenckie Obozy Poszukiwawcze biją rekordy popularności   Studencki Obóz Poszukiwawczy Agata Nurek /Radio eM

Studenckie Obozy Poszukiwawcze są organizowane od 19 lat. W tym roku poszukiwania odbywają się w 3 lokalizacjach - w Miedarach i Porębie w województwie śląskim oraz w Krasiejowie w województwie opolskim.  Po zakończeniu obozów znaleziska trafiają do Instytutu Paleobiologii w Warszawie, gdzie są oczyszczane i preparowane. Wszystko po to by można było je dalej badać. Następnie kości są opisywane w artykułach lub książkach naukowych. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama