107,6 FM

Dwóch nastolatków z parafii w Żórawinie poleciało do katolickiej szkoły w Stanach Zjednoczonych

Michał Adamski i Krzysztof Góral odlecieli do Stanów Zjednoczonych, gdzie będą uczyć się w prestiżowej katolickiej szkole.

Dwóch chłopców z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie wyleciało 16 sierpnia do Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć naukę w amerykańskiej szkole średniej w stanie Michigan niedaleko Detroit - St. Mary's Preparatory. 

W parafii odbyło się uroczyste pożegnanie podczas Mszy św. Błogosławieństwa chłopcom udzielili ksiądz proboszcz Cezary Chwilczyński oraz rodzice. Uczniowie otrzymali prezent od wójta gminy Żórawina Jana Żukowskiego, który zatroszczył się dla nich o polską flagę.

- Zawsze bądźcie dumni z Polski i za oceanem godnie reprezentujecie nasza ojczyznę oraz gminę Żórawina - mówił ks. Chwilczyński.

Michał i Krzysztof już od przyszłego tygodnia rozpoczną rok szkolny w szkole na przedmieściach Detroit, w której uczy się ponad 500 uczniów. Placówka dba nie tylko o edukację na wysokim poziomie, ale i wychowanie w duchu chrześcijańskich wartości. Ściąga młodzież męską z całego świata, więc młodzi Polacy będą mogli tam poznać swoich rówieśników z Chin, Meksyku, Kanady czy innych państw europejskich. Chodzi o to, by otworzyli się na obcokrajowców i przełamywali barierę językową.

Amerykański system kształcenia zakłada naukę 7 przedmiotów (3 obowiązkowe i 4 do wyboru) na różnych poziomach: podstawowym lub rozszerzonym.

-  Moim głównym celem jest opanowanie języka angielskiego na jak najlepszym poziomie. Ja lubię matematykę i dobrze sobie w niej radzę. Poza tym gram na ukulele. Jestem samoukiem - opowiada 14-letni Michał Adamski.

- Wiadomo, że takiemu wyjazdowi towarzyszy trochę stresu, ale ja jestem bardziej podekscytowany, że zobaczę zupełnie inny świat. Mój ulubiony przedmiot to chemia. Ona interesuje mnie najbardziej. W wolnym czasie trenuję karate - mówi 15-letni Krzysztof Góral.


Więcej o amerykańskiej przygodzie dwóch nastolatków z Żórawiny w numerze 34. "Gościa Niedzielnego".

Nastolatkowie z Żórawiny polecieli do katolickiej szkoły w Stanach Zjednoczonych Nastolatkowie z Żórawiny polecieli do katolickiej szkoły w Stanach Zjednoczonych Nastolatkowie z Żórawiny polecieli do katolickiej szkoły w Stanach Zjednoczonych Nastolatkowie z Żórawiny polecieli do katolickiej szkoły w Stanach Zjednoczonych  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • pawelgrab
  17.08.2019 13:46
  Mam nadzieję, że są tam z rodzicami. Inaczej brzmi to bardzo niebezpiecznie!
  doceń 6
 • Anonim (konto usunięte)
  17.08.2019 16:14
  Źeby nie wrócili wojującymi ateistami
  doceń 1
 • Hawk
  17.08.2019 18:05
  W artykule jest poważny błąd. Ta szkoła nazywa się St. Mary's Preparatory. Natomiast St. Albertus & St. Maximilian Kolbe Halls to tylko nazwa internatu, w którym mieszkają uczniowie. Wiem bo również mieszkałem i studiowałem na tym kampusie. Pozdrawiam Orchard Lake Schools!!!
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama