107,6 FM

Odpowiedź na rozkręcający się monolog o cierpieniu

Przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Mt 25,14

Mt 25,14-30

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:
«Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym: żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że żnę tam, gdzie nie posiałem, i zbieram tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».

Przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Mt 25,14

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Tomasz Koryciorz
Gość Niedzielny

A co dobrego wydarzyło się ostatnio w Twoim życiu? To pytanie zadaję wielokrotnie, przerywając rozmówcy rozkręcający się monolog o złu i cierpieniu, które go otacza. Mamy tendencje zatrzymywać się w naszej codzienności nad jej ciemną stroną, zapominając, że noc jest tylko częścią dnia. Dach nad głową, łóżko, jedzenie w lodówce, zimna lub ciepła woda – to dobro, które jest nam dane, a o którym często zapominamy. Jakby się ono nam należało i było nam dane raz na zawsze. Bóg daje skarb – talenty – każdemu. To dobro dane jest nam po to, aby się nim dzielić i je pomnażać. Dobro zawsze otrzymujemy od drugiego i czynimy dla drugiego. Ono zawsze ma źródło w Bogu i do Boga prowadzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • spe
    31.08.2019 16:01
    Dla mnie ta przypowieść mówi przede wszystkim o staraniach, by innych przyprowadzić do Chrystusa. Bo kto Jego otrzymał i sam rzeczywiście przyjął, będzie starał się, by inni również Go otrzymali i mogli przyjąć. To bardzo misyjna przypowieść i mówi o misyjności także tej codziennej, dostępnej dla wszystkich, jak choćby rodziców względem dzieci... To ile otrzymałeś/aś talentów? :)
    doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.