107,6 FM

Dlaczego filmy o egzorcyzmach zdobywają większą popularność niż przesłanie Bożej miłości?

O fascynacji klimatami z piekła rodem i kazaniach opartych na lęku opowiedział Marcinowi Jakimowiczowi dominikanin o. Paweł Adamik. Rozmowa w najnowszym wydaniu „Gościa”.

Dlaczego filmy o egzorcyzmach zdobywają większą popularność niż przesłanie Bożej miłości?
Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” na 1 września:
– Nie rozumiem tego fenomenu, tej koncentracji na złu. Pamiętam, że gdy zacząłem uczyć katechezy i spytałem uczniów, co chcieliby usłyszeć w czasie lekcji, większość proponowała hasła: „opętanie”, „egzorcyzm”. Dlaczego ludzi fascynuje ta ciemna otoczka? Może dlatego, że jest ona spektakularna, namacalna. Gdy mówimy o Bożej miłości, obecności, to są to pojęcia dla wielu nieuchwytne, ulotne, zwiewne – mówi O. Paweł Adamik.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  29.08.2019 12:36
  Cóż, zło i tandetna sensacja jest łatwiejszym do sprzedania towarem niż dobro czy normalność życia. A ze wielu w Kościele kocha taplanie się w cudzych grzechach, w cudzym złu, to i tym samym ich to interesuje bardziej.
  doceń 1
 • halinkaa
  29.08.2019 15:14
  naprawdę złe i opętane osoby chodzą luzem nie siedzą w psychiatryku, często gęsto mają spory wpływ na rzeczywistość sprawując różne funkcje bardziej czy mniej formalnie, w psychiatrykach siedzą tacy co nie wytrzymali ciśnienia życiowego a np. w porę nie mieli gdzie się wycofać by ich rzeczywistość nie zmieliła; zainteresowanie u młodzieży to też kwestia chowania w niedojrzałości, nawyk szukania tanich sensacji i płytkiego przekazu, ale co się czepiać płycizny niewłaściwie ukierunkowanej młodzieży skoro i u niby katolickich publicystów mamy niezdrową fascynację różnymi koshernymi mądrościami bez wgłębiania się co kto po co z jakiego pudełka wyskoczył
 • Drem00r
  29.08.2019 23:23
  Wiara w realną obecność złych duchów wynika z prymitywizacji wiary, która kieruje się ku myśleniu magicznemu. Tak pojmowaną wiarę sprowadza się do obrzędów i zaklęć, gdzie zwykłym przedmiotom zaczyna przypisywać się "magiczną" moc. Święta woda i sól mają mieć moc, by usunąć skutki działania jakiegoś wisiorka, czy słów piosenki. Takie "proste" pojmowanie wiary na wzór magii jest bardzo kuszące, stąd popularność filmów o opetaniach. Ta "moda" jest dodatkowo napędzana przez księży egzorcystów, którzy jak celebryci lansują się na sławie "pogromcy demonów" i jeżdżą po "rekolekcjach" z opowieściami jak to złe duchy są wszędzie i przeszkadzają we wszystkim.
 • halinkaa
  05.09.2019 13:04
  twoje wpisy o demonach to bzdury w tym sensie, że piszesz iż konstrukcja psychiczna np. Murzyna, który jest od dziecka karmiony wiedzą o demonach te demony przyciąga, natomiast nowoczesny Europejczyk, który w nie nie wierzy jest automatycznie od nich uwolniony; to jest bzdet a rozszerzanie tego zajęłoby za dużo miejsca, opętanie następuje z wykorzystaniem różnych pokus bez dodawania oficjalnie przymiotnika demoniczny, smutne jest też że podobne "mądrości" czasem i imają się obecnie produkowanych nowoczesnych duchownych, nawet przypadek życia tej biednej Niemki od egzorcyzmów i Flejszmanna ukazał cieniactwo i tchórzostwo owych w dzisiejszych czasach, mam nadzieję tylko niektórych i tylko niemieckich, którzy się diabełka przerazili jak trochę wylazł z pudełka; jezuici ze strachu stwierdzili, że szatan nie istnieje, pojawia się więc pytanie kim są jezuici, do myślenia też daje fakt, że to nie szatan wykończył tą biedną dziewczynę a konowały
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama