107,6 FM

W związku z sankcjami USA Google nie przyzna Huaweiowi licencji na swoje aplikacje

Amerykański koncern Google przyznał, że w związku z sankcjami administracji USA nie może przyznać chińskiemu koncernowi Huawei licencji na swoje aplikacje. Dlatego przyszły flagowy smartfon tej firmy będzie pozbawiony popularnych programów takich jak Google Maps czy YouTube.

Dodatkowo przyszłe telefony firmy Huawei będą pozbawione dostępu do internetowego sklepu Google Play. Według analityków, na których powołuje się BBC, chiński koncern będzie mieć problem ze sprzedażą urządzeń pozbawionych aplikacji amerykańskiej firmy.

Huawei wraz z ok. 70 powiązanymi spółkami trafił w maju na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. Do 19 sierpnia koncern i jego dostawcy z USA (m.in. Intel, Qualcomm i Google) korzystali jednak z czasowego złagodzenia sankcji dzięki "tymczasowej licencji ogólnej" pozwalającej na utrzymywanie i serwisowanie istniejących sieci telekomunikacyjnych i dostarczanie aktualizacji oprogramowania dla smartfonów chińskiej firmy. Szef amerykańskiego resortu handlu Wilbur Ross poinformował jednak, że rząd przedłużył upływający okres złagodzonych sankcji o 90 dni.

Do tej pory amerykańskie władze otrzymały ponad 130 wniosków na przyznanie licencji na prowadzenie handlu z firmą Huawei. Żaden nie uzyskał jednak akceptacji.

Nie wiadomo czy z podobnym wnioskiem zgłosiło się Google. Huawei natomiast podkreślił w komunikacie, że "nadal będzie korzystać z systemu operacyjnego Android i jego ekosystemu jeśli wyrazi na to zgodę rząd USA. W innym przypadku będzie dalej rozwijać swój system operacyjny i ekosystem".

W niedługim czasie Huawei powinien zaprezentować nowy flagowy smartfon - Mate 30 Pro. Będzie to pierwsze urządzenie pokazane od czasu nałożenia przez USA sankcji.

USA oskarżają Huawei o złamanie sankcji wobec Iranu oraz kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Waszyngton podejrzewa ponadto, że koncern może być zaangażowany w działania wywiadowcze na rzecz rządu w Pekinie. Od miesięcy amerykańskie władze naciskają na sojuszników, by wykluczyli dostawców sprzętu telekomunikacyjnego z ChRL - Huawei i ZTE - z udziału w lokalnych wdrożeniach technologii 5G.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama