107,6 FM

Ratownicy TOPR rozpoczęli wydobycie ciał grotołazów z Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Udało się już przetransportować ciała z miejsca znalezienia poszerzanym odcinkiem do tak zwanej Białej Wody.

Wczoraj wieczorem Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powiadomiło, że ratownicy dotarli do ciał obu poszukiwanych mężczyzn. Dziś natomiast rozpoczął się ich transport. Był on bardzo trudny, ze względu na ciasne korytarze, które od początku trwania akcji ratunkowej były poszerzane przez pirotechników.

Jak informuje ratownik dyżurny TOPR Marcin Józefowicz, przy ciałach grotołazów odnaleziono materiały wybuchowe. Analizując wcześniej akcję dotarcia do grotołazów i oceniając jej ryzyko, ratownicy brali pod uwagę, że poszukiwani mogą mieć przy sobie takie materiały.

Przypomnijmy. Od soboty 17 sierpnia w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwała akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Według ustaleń ratowników, w momencie, kiedy grotołazi penetrowali ten zakamarek jaskini, nastąpił gwałtowny przybór wody, który odciął im możliwość ucieczki. Przypuszczają oni, że na skutek podniesienia się poziomu wody mógł też nastąpić skok ciśnienia.

W czwartek 22 sierpnia ratownicy, po wielu dniach poszerzania przez pirotechników wąskich korytarzy jaskini, dotarli do ciała pierwszego z mężczyzn i założyli - z dużym prawdopodobieństwem - że tuż obok znajduje się ciało drugiego z grotołazów. W piątek wieczorem przypuszczenia potwierdziły się.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama