107,6 FM

O wakacjach, niezwyczajności i pięknie

Minęły wakacje… No i cóż, że minęły? Mijanie to codzienny byt życia naszego - sparafrazuję Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego. Przyzwyczailiśmy się do niego, zwłaszcza ci, którzy żyją na tym najpiękniejszym ze światów już kilka dziesiątek lat.

Zawsze gdy uświadamiam sobie jak szybko mija czas, nieskończenie bardziej błyskawiczny niż testowany przez Japończyków, pokonujący 600 kilometrów w jedną godzinę, super szybki pociąg Maglev, przypominam sobie wiersz Leopolda Staffa:

„Że mija? I cóż, że przemija?
Od tego chwila, by minęła,
Zaledwie moja, już niczyja,
Jak chmur znikome arcydzieła.

Chociaż się wszystko wiecznie zmienia
I chwila chwili nie pamięta,
Zawsze w jeziorach na przemiany
Kąpią się gwiazdy i dziewczęta.”

Piękno, uroda świata, oglądanych w wakacje miejsc zwycięża z przemijaniem, chwilowością. Chwile, które nadały smak naszemu życiu trwają bez alchemicznych działań doktora Fausta, w nieskończoność. Za sprawą sztuki - wierszy właśnie, obrazów, muzyki, ale i zwykłych, niepotrzebnie spychanych na margines wspomnień.

Każdy z nas chowa je do niewidzialnego skarbca i czasem wyjmuje z niego, żeby podziwiając odświeżyć swoje spojrzenie na to co tu i teraz. Na stare biurko w pracy, wytartą podłogę w kuchni, popękany chodnik na codziennej drodze. Z tej skrzynki rzucają blask purpurowe zachody słońca w Ljepai, skrzące się srebrem ryby w tamtejszej hali targowej. Pnące się w górę sklepienia kościoła w Budziszynie i płyta nagrobna na jego fasadzie, na której rycerz w zbroi stoi i czeka aż go ktoś obudzi.

Nieraz w czasie tak zwanych zwykłych dni, a przecież nie zapominajmy, że nic nie jest zwykłe, tracimy umiejętność widzenia piękna między nami. Bo to jest drugi nigdy niewyeksploatowany obszar z którego można korzystać.

„przez chwilę przyznajesz
że jesteśmy zmęczeni
i dlatego można wszystko
mówić bez upiększeń
a wtedy okazuje się że
między nami samo piękno”

Tak niedawno napisałam i tego Państwu życzę!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama