107,6 FM

Są nowe bataliony śląskich terytorialsów

Nowy batalion w Cieszynie zaczęli formować śląscy terytorialsi. Tworzą też batalion w Brzegu, który stanie się zalążkiem Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowa jednostka Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której formowanie właśnie się zaczęło, to 133. batalion lekkiej piechoty z Cieszyna.

To dobra wiadomość dla wszystkich, dla których zabrakło miejsc w czasie rekrutacji do 131. batalionu lekkiej piechoty z Gliwic. - Wiemy, że kilkaset osób czeka na powołanie. Teraz będą mogli rozpocząć szkolenie i dołączyć do grona śląskich terytorialsów - podkreśla dowódca 13. ŚBOT płk Tomasz Białas.

To nie jedyne zadanie śląskich żołnierzy obrony terytorialnej. Ze względu na zdobyte już doświadczenie, to oni mają  sformować batalion obrony terytorialnej w Brzegu - czyli pierwszą jednostkę terytorialsów w województwie opolskim. Tylko przejściowo batalion z Brzegu będzie podporządkowany Śląskiej Brygadzie OT. Ma on stać się zalążkiem Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwsze szkolenie podstawowe żołnierzy, którzy będą służyć w Cieszynie, rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia. - Sama tak zwana szesnastka, czyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, odbędzie się jeszcze w Gliwicach, jednak już szkolenia rotacyjne będą odbywać się w cieszyńskim batalionie - mówi płk Białas.

Docelowo w województwie śląskim ma być około 3 tys. żołnierzy obrony terytorialnej. Będą służyć w czterech batalionach lekkiej piechoty - w Gliwicach, Kuźni Raciborskiej, Cieszynie i Częstochowie. Dowództwo i sztab brygady znajdują się w Katowicach; powstanie też kompania logistyczna w Bytomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama