107,6 FM

Wiceszef MON: Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii

Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem - powiedział PAP w piątek podczas gali wręczenia nagród XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. "Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii NATO" - dodał.

"Te targi pokazują, że przemysł obronny, ten rodzimy przemysł zbrojeniowy, jest w bardzo dobrej kondycji. Nie tylko te firmy, które są skupione w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale również firmy z udziałem kapitału prywatnego, wykonują bardzo dobry sprzęt" - powiedział PAP Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że "z tego sprzętu chętnie korzysta polskie wojsko".

"Cieszymy się z tego, że ten sprzęt jest nowoczesny i nie powstydziłby się go żaden producent, żaden kraj" - podkreślił wiceminister obrony narodowej. Zaznaczył, że "na kwestii bezpieczeństwa państwa nie można oszczędzać".

"Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem, nie tylko produkowanym w polskich firmach, ale również poza granicami naszego kraju. Stąd też nasze zamówienia lokowane w Stanach Zjednoczonych, chociażby system Patriot, rakiety Himars, czy też dyskusja o możliwości zakupu samolotów F-35 na wyposażenie polskiej armii" - powiedział Skurkiewicz.

"Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia, jako jedno z kluczowych państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, a na pewno jako najważniejsze państwo wschodniej flanki NATO. Pod tym względem nie możemy odstawać od innych armii, musimy dysponować tym, co jest najlepsze" - podkreślił wiceminister. Dodał, że "nieprzypadkowo rząd PiS zadecydował o zwiększeniu finansowania wydatków obronnych".

"Rok 2020 będzie pierwszym, w którym będziemy wydawać już ponad 2 proc. PKB, to będzie 2,1 proc. PKB na obronność. To jest wzrost w porównaniu do roku 2019 o blisko 5 mld zł. To są naprawdę duże środki" - podsumował wiceszef MON.

Nagrodą Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy polskich Sił Zbrojnych uhonorowano GRUPĘ WB/WB ELECTRONICS S.A. z Ożarowa Mazowieckiego, Zakład Autonomicznych Systemów Bojowych Macierzysz za rodzinę systemów amunicji krążącej WARMATE.

Nagrodą specjalną ministra obrony narodowej wyróżniono konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola, za nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk.

Nagrodę ministra przedsiębiorczości i technologii w kategorii "Najlepszy polski eksporter uzbrojenia" wręczono dla przedsiębiorstwa LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas gali przyznano także nagrody Defender dla produktów przemysłu obronnego, wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.

Nagrodzono 10 podmiotów: konsorcjum, którego liderem jest spółka TELDAT z Bydgoszczy (za węzeł teleinformatyczny wersji przenośnej); spółka UMO z Zielonki (za Black Hornet Nano); CSVeterans spółka cywilna Jacek Spionek i Łukasz Cander w konsorcjum z BUMEX Paweł Wychowaniec i HYDRONAUKA Jakub Nowaczyk z Bydgoszczy (za technologię i urządzenia do termohydrografiki); przedsiębiorstwo CELTECH z Poznania (za kontenerową pralnię polową KPP-600); konsorcjum, którego koordynatorem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. z Radomia (za niszczyciel czołgów-koncepcja wariantowa Grupy Kapitałowej PGZ).

Nagrody otrzymały także: konsorcjum, którego liderem jest Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki (za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5); konsorcjum pod kierunkiem Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. z Bydgoszczy (za pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy elaborowany w prototypie pocisku artyleryjskiego wraz ze stanowiskiem badawczym oraz kompletem badań zgodnych z wymaganiami STANAG 4439); GRUPA WB/WB ELECTRONICS S.A. z Ożarowa Mazowieckiego (za zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ); PCO S.A. z Warszawy (za lornetkę termowizyjną) NPL-1T AGAT i SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z Bielska-Białej (za ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8x4).

MSPO odbywa się po raz 27. W tegorocznej edycji uczestniczy ponad 600 firm z 31 państw, z tego 65 z USA. Targi odwiedzają także przedstawiciele resortów obrony i sił zbrojnych blisko 40 krajów. We wtorkowym otwarciu imprezy udział wziął prezydent Andrzej Duda.

Targi kończą się w piątek. Na sobotę zaplanowano Dzień Otwarty, podczas którego będzie można zwiedzać m.in. ekspozycję Sił Zbrojnych RP.

« 1 »
 • seitz
  06.09.2019 21:23
  Wszytko jest lepiej, w zakupach dla wojska też jest lepiej. Jednak wykorzystujcie na szeroką skalę potencjał polskich firm. Uruchamiajcie programy rozwojowe, które prawie zawsze przynoszą dobry skutek. Trwają długo, ale są skuteczne i kończą się produktem tańszym, lepszym i naszym czyli tanim i dostępnym w każdej chwili wraz z serwisem. A potem twórzcie stały plan zakupów żeby firma miała perspektywę dochodu.
 • Drem00r
  07.09.2019 11:32
  Puste słowa. Rząd kupując sprzęt wojskowy kieruje się interesami USA, a nie polskiego żołnierza. Dlatego też bawi się w kupowanie drogich zabawek, gdy od 2014 roku nie potrafi zakupić zwykłych pałatek, lub jednoosobowych namiotów, żeby żołnierze nie musieli spać pod gołym niebem. Efekt jest taki, że na byle jakich ćwiczeniach po pierwszym dniu 10% żołnierzy nie jest zdolnych do walki, z powodu przeziębienia.

  No, ale za to będzie się można pochwalić nowymi samolotami podczas parady.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama