107,6 FM

Barnevernet odebrał matce trzytygodniowe dziecko w 2008 r. Dopiero dziś trybunał strasburski stanął po jej stronie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stanął dziś po stronie matki, której norweski urząd ds. dzieci (Barnevernet) w 2008 r. odebrał trzytygodniowe dziecko (Strand Lobben przeciw Norwegii).

Jak podała uczestnicząca w procesie organizacja profamily ADF International, matka dziecka poprosiła o wsparcie w jego wychowaniu, a tymczasem urząd odebrał jej  maleństwo, umieścił je w rodzinie zastępczej, a jego matce pozwolił na zaledwie osiem godzin kontaktu z synkiem rocznie! Później i to prawo zostało jej odebrane, a chłopiec został oddany do adopcji.

Trybunał uznał, że było to bezprawne, że było to naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego. Podkreślił, że władze norweskie nigdy nie dążyły do tego, by dziecko było wychowywane przez matkę.

Podkreślmy, że sprawa Strand Lobben toczyła się w sumie 11 lat i że pierwszy wyrok trybunału strasburskiego w tej sprawie wcale nie był dla niej pomyślny. Dopiero Wielka Izba trybunału (poszerzony skład) stanęła dziś po stronie matki, a przeciw urzędowi.

Problemy z nim miało także wiele polskich rodzin mieszkających w Norwegii, a także rodzice pochodzący z innych krajów (m.in. Rumunii, Litwy czy Wielkiej Brytanii). Rząd norweski wyrzucił z kraju polskiego konsula, który z wielkim zaangażowaniem bronił praw polskich rodzin. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło krytyczny wobec Norwegii raport, inspirowany sprawą rumuńskiej rodziny Bodnariu. Znana jest także sprawa rdzennej Norweżki Silje Garmo, która otrzymała w Polsce azyl po tym, jak uciekła z ojczyzny w obawie przed odebraniem jej dziecka.

« 1 »
 • seitz
  10.09.2019 13:55
  W każdym lewicowym kraju dziecko jest własnością państwa. Można je krzywdzić jeśli państwo krzywdę zalegalizuje ustawowo jako aborcję, eutanazję, seksualizację itd.
  W każdym prawicowym kraju dziecko jest własnością Pana Boga i nie wolno go krzywdzić bo czeka Sąd Ostateczny, przed którym stanie każdy czy mu się to podoba czy nie.
  doceń 19
 • hondadriver567
  11.09.2019 00:40
  Boże, co za chory, lewacki naród...
  doceń 5
 • saherb
  11.09.2019 08:26
  To dziecko i jego matka powinni walczyć teraz o odszkodowanie.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama