107,6 FM

Koniec jednogroszówek? Głos zabiera ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i mieszkańcy

Czy jednogroszówki należy wycofać z obiegu? Nad tą sprawą zastanawiano się ostatnio w parlamencie, choć resort finansów uspokaja, że na razie nie ma takich planów.

Nie ma na razie planów zniesienia monet jednogroszowych - tak brzmi odpowiedź ministerstwa finansów na interpelacje posłów. A pomysł tak pojawił się po tym jak coraz więcej państw rezygnuje z monet o najniższym nominale, a koszty ich produkcji przewyższają wartość.

Ekspedientka w jednym ze sklepów w Katowicach przyznaje, że podoba jej się pomysł wycofania jednogroszówek z obiegu:

W Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna, 70% badanych poparło pomysł wycofania monet jednogroszowych z obiegu. Co mówią Ci, których reporter Radia eM spotkał na ulicy Katowic?

Największy problem z groszówkami jest taki, że ich produkcja jest droższa, niż wartość nominalna. Twierdzi dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego. A co wycofanie jednogroszówek oznaczałoby dla gospodarki?

mówił dr Gabryś. Dodajmy, że według badań większość Polaków dokonuje transakcji bezgotówkowych, co jest kolejnym argumentem dla zwolenników wycofania monet jednogroszowych.

Koniec jednogroszówek? Głos zabiera ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i mieszkańcy   Waga na skupie złomu w Radlinie. Tyle ważą jedno-, dwu- i pięcio-groszówki o wartości 2 złotych i 35 groszy Mateusz Kornas / Radio eM

Nasz reporter na skup złomu w Radlinie przywiózł do zważenia 40 jednogroszówek, 30 dwugroszówek i 27 pięciogroszówek. Gdyby można było je sprzedać na złomie, dostałaby 10 groszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama