107,6 FM

Abp Skworc do niemieckich biskupów: Nasze wspólne słowo jest znakiem kontynuacji tego, co rozpoczęło się w 1965 roku

O przyszłych wzajemnych relacjach społeczeństw polskiego i niemieckiego, budowanych na fundamencie przebaczenia i pojednania, oraz o istotnych kwestiach, jakimi żyje Kościół katolicki w naszym kraju, mówił do niemieckich biskupów w Fuldzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Reprezentuje on polski Episkopat na Konferencji Biskupów Niemiec, która odbywa się tradycyjnie jesienią, od 23 do 26 września u grobu św. Bonifacego.

Pozdrawiając niemieckich pasterzy od Kościoła w Polsce, metropolita katowicki nawiązał do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypomniał z wdzięcznością słowa, które 1 września na polskiej ziemi wygłosił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Odwołując się do postaci cesarza Ottona III, mówił on o pokoju, pokorze i pojednaniu. Arcybiskup Skworc stwierdził, że jego orędzie było historyczne i bardzo ważne, bo budujące przyszłość naszych wzajemnych relacji na fundamencie przebaczenia i pojednania. Jako historyczne wskazał również słowo niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, noszące tytuł "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości".

- Nasze wspólne słowo jest znakiem kontynuacji tego, co rozpoczęło się w 1965 r., nieustannie przywoływanym listem biskupów polskich do biskupów niemieckich, napisanym w klimacie Vaticanum Secundum - podkreślił metropolita katowicki, dodając, że polskie społeczeństwo i Konferencja Episkopatu Polski serdecznie dziękują za to wspólne słowo, które dzięki współczesnym środkom komunikacji dotarło do polskich parafii i wiernych. - Najcenniejsze w nim jest wezwanie do wytrwałej modlitwy o pokój i działanie na rzecz pojednania i pokoju - zaznaczył.

Czytaj dalej na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama